Za dodržania prísnych hygienických pravidiel sa v ČR znovu otvárajú obchodné centrá s plochou nad 5000 m2, s výnimkou stravovacích zariadení nachádzajúcich sa v ich priestoroch.

Fungovať tiež začínajú vonkajšie terasy reštaurácií. Dodržiavať sa ale naďalej musia minimálne 1,5 metrové odstupy medzi skupinkami návštevníkov, ktorí s výnimkou samotnej konzumácie jedál či nápojov musia nosiť rúška. Vo vnútorných priestoroch reštaurácie musia byť dezinfekčné prostriedky, pričom zákazníci tam môžu vstupovať len za účelom použitia toalety.

Na snímke minister vnútra SR Roman Mikulec (OĽaNO) počas 17. rokovania vlády SR v Bratislave 7. mája 2020. FOTO TASR - Jaroslav Novák
Neprehliadnite

Predĺženie či zrušenie kontrol na hraniciach záleží od vývoja situácie, uviedol Mikulec

Ľudia v Česku môžu tiež opäť zájsť k holičovi alebo kaderníkovi, na masáž, manikúru či pedikúru. Po novom je tiež možné si pred nákupom vyskúšať v predajni oblečenie, čomu však musí predchádzať dezinfekcia rúk. Vrátené oblečenie bude možné znovu zákazníkom ponúkať až po 24 hodinách.

V nákupných centrách sa musia dodržiavať minimálne dvojmetrové rozstupy medzi zákazníkmi a musí tam byť aj určená zodpovedná osoba, ktorá bude kontrolovať dodržiavanie hygienických pravidiel.

Testovanie na COVID-19
Neprehliadnite

Štúdia: Kolektívna imunita v Česku je zatiaľ nízka

 

 

Od pondelka sa môžu opäť konať aj svadobné obrady, bohoslužby a ďalšie hromadné akcie do 100 ľudí. Obnovená je tiež prevádzka divadiel, koncertných siení, kín a ďalších podobných zariadení, avšak vždy s účasťou nepresahujúcou 100 osôb. Pre návštevníkov sa otvárajú aj galérie, múzeá a výstavné siene.

Od pondelka sa zvyšuje aj kapacita študijných skupín na školách, a to na 15 osôb. Cieľom tohto opatrenia je vyjsť v ústrety študentom v príprave na prijímacie skúšky, maturitu či zvládnutie vysokoškolských skúšok. Uvoľnené sú tiež pravidlá pre športovanie. Od pondelka môže spoločne športovať maximálne 100 osôb. Sprístupnené sú aj vnútorné športoviská, využívať sa v nich však smú len toalety.

Minister zdravotníctva Adam Vojtěch zároveň upozornil, že koronavírus je naďalej v krajine prítomný. „Naďalej priaznivá epidemiologická situácia nám umožňuje pokračovať v uvoľňovaní prijatých opatrení pri dodržiavaní základných hygienických zásad, ktoré sú jednoduché a uskutočniteľné. Avšak stále platí, že vírus tu medzi nami je, preto je dôležité dodržiavať základné hygienické opatrenia, ako sú rúška, hygiena rúk a rozstupy,“ uviedol.

V ČR od začiatku pandémie zaznamenali 8123 prípadov nákazy novým koronavírusom. Ochoreniu COVID-19, ktoré tento vírus spôsobuje, tam už podľahlo 280 ľudí a 4482 sa z neho vyliečilo.