Spravodajský server DutchNews.nl v stredu upozornil, že poslanci okrem prísnejších limitov na politické dary súhlasili s úplným zákazom darcovstva zo zahraničia pre politické subjekty, ako aj so zverejňovaním mien všetkých darcov, ktorí dajú nejakej politickej strane viac než 1 000 eur. Súčasný limit je 4 500 eur.

DutchNews.nl pripomenul, že najmä krajne pravicové subjekty Strana slobody (PVV) a Fórum pre demokraciu (FvD) dostali v posledných rokoch značné finančné dary zo zahraničia; týkalo sa to však aj vládnucich liberálnych strán D66 a Strany slobody a demokracie (VVD).

Návrh na stanovenie maximálneho limitu darov pre politické subjekty vypracovali nezávislý poslanec Pieter Omtzigt a Renske Leijtenová z opozičnej Socialistickej strany (SP). Obaja poslanci tvrdia, že veľkosť niektorých darov pre politické strany poškodzuje politický systém ako taký a spôsobuje potenciálne konflikty záujmov.

Holandské politické strany zastúpené v parlamente sú z veľkej časti podporované daňovými poplatníkmi na základe svojej členskej základne a počtu poslancov. Nové pravidlá finančnej podpory pre politické subjekty sa začnú uplatňovať až po vypracovaní návrhu zákona a jeho schválení oboma komorami parlamentu.

Ďalšie dôležité správy

WA 37 Zuši - Ľudia si obzerajú zosuv pôdy na svahu, ku ktorému došlo v dôsledku prudkých dažďov v japonskom meste Zuši v prefektúre Kanagawa, západne od japonskej metropoly Tokio v sobotu 3. júla 2021. V prístavnom meste Atami v prefektúre  Šizuoka je nezvestných niekoľko osôb v dôsledku zosuvov pôdy, ktoré zavalili mnohé domy. FOTO TASR/AP


First responders observe a landslide caused by heavy rains in Zushi, Kanagawa prefecture, west of Tokyo on Saturday, July 3, 2021. In Atami in Shizuoka pre
Neprehliadnite

Holandsko možno prebudí spiaceho plynového obra, zem sa trasie