Holandský minister spravodlivosti Ferd Grapperhaus v utorok prisľúbil rýchle trestné konanie v prípade účastníkov násilných protestov proti nočnému zákazu vychádzania, ktorých zadržali počas uplynulých troch dní. Informovala o tom agentúra AP. 

„Neprejde im to," povedal Grapperhaus novinárom v Haagu v súvislosti s násilnými nepokojmi v mnohých holandských mestách. „Ak okradnete ľudí, ktorí prežívajú len s podporou vlády, aby sa držali nad vodou, je to absolútne škandalózne," poznamenal v súvislosti s rabovaním obchodov demonštrantmi.

KK12 Bergschenhoek - Na snímke žena kráča okolo mobilnej testovacej jednotky počas hromadného testovania všetkých 62.000 obyvateľov holandského mesta Bergschenhoek po tom, čo sa vyskytlo niekoľko prípadov nového koronavírusu v základnej škole, vrátane 30 prípadov britskej mutácie nového koronavírusu 13. januára 2021. FOTO TASR/AP
A woman passes a mobile COVID-19 testing unit as residents of Bergschenhoek, Netherlands, take part in a mass test of all of the municipality's 62,000 inhabitants start
Neprehliadnite

Holandskí výtržníci podpálili testovacie miesto, útočili na policajtov

Grapperhaus zdôraznil, že vláda neplánuje zrušiť nočný zákaz vychádzania, ktorý vyvolal silnú nevôľu obyvateľov a ktorý potrvá najmenej do 9. februára. Podľa vlády je toto opatrenie nevyhnutné na spomalenie šírenia nákazy koronavírusom. Najhoršie občianske nepokoje za posledné roky sa v pondelok opäť konali v Amsterdame, Rotterdame či v meste Den Bosch na juhu krajiny. Protestujúci útočili na policajtov petardami, kameňmi a Molotovovými koktejlmi. Zranenia utrpeli počas uplynulého dňa najmenej desiati policajti.

Holandská polícia v pondelok zadržala ďalších 184 ľudí, čím sa ich počet od začiatku násilností zvýšil na vyše 400. Boli medzi nimi i desiatky osôb podozrivých z podnecovania protestov na sociálnych sieťach. Pokutu vo výške 95 eur v dôsledku porušenia zákazu vychádzania platného v čase od 21.00 h - 04.30 h dostalo 1 700 osôb.

Demonstrators observe social distancing COVID-19 health protocols during an anti-fascism demonstration in Amsterdam, Netherlands, Sunday, Jan. 10, 2021
Neprehliadnite

V Amsterdame protestovali proti reštrikciám tisíce ľudí

Násilnosti odsúdili starostovia mnohých miest, ako aj šéf holandskej polície Henk van Essen, ktorý uviedol, že „nemajú nič spoločné s právom na demonštrovanie". Holandský premiér Mark Rutte na Twitteri napísal: „Zločinné násilie sa musí skončiť". Protesty sa začali v menšom rozsahu v sobotu v obci Urk na severe krajiny, avšak v nedeľu sa rozšírili do viacerých miest vrátane metropoly Amsterdam či Eindhovenu, kde polícia použila vodné delá a slzotvorný plyn.