V Holandsku dočasne pozastavia očkovanie ľudí vo veku menej ako 60 rokov vakcínou proti covidu od spoločnosti AstraZeneca. Opatrenie oznámila v piatok holandská vláda po hlásení krvných zrazenín u niekoľkých ďalších ľudí, ktorých zaočkovali. Informovali o tom agentúra AFP a AP.

Rozhodnutie prišlo tri dni po tom, ako používanie vakcíny od AstraZenecy u ľudí pod 60 rokov prerušili z rovnakých dôvodov v Nemecku. Holandská organizácia, ktorá monitoruje vedľajšie účinky vakcín, v piatok uviedla, že dostala správy o výskyte krvných zrazenín v spojení s nízkym počtom krvných doštičiek u piatich zaočkovaných žien vo veku 25 - 65 rokov, a to v čase sedem až desať dní po zaočkovaní.

V období hlásenia týchto piatich prípadov podali vakcínu od AstraZenecy v Holandsku celkovo približne 400-tisíc ľuďom. Holandský minister zdravotníctva Hugo de Jonge uviedol, že dočasné zastavenie očkovania je preventívnym opatrením. Potrvá do 7. apríla, keď by mala Európska agentúra pre lieky (EMA) vydať aktualizované odporúčanie v tejto záležitosti.

KK46 Paríž - Na archívnej snímke z 15. marca 2021 ampulka s vakcínou proti ochoreniu covid-19 od spoločnosti AstraZeneca v Paríži. Údaje z tretej fázy klinických skúšok vakcíny proti ochoreniu COVID-19 od spoločnosti AstraZeneca v USA ukazujú, že očkovacia látka má účinnosť 79 percent. Výsledky zverejnila spoločnosť v pondelok 22. marca 2021, informovali tlačové agentúry AP a AFP. FOTO TASR/AP
FILE - In this Monday, March 15, 2021 file photo a vial of AstraZeneca vaccine is pictured in a pharmac
Neprehliadnite

Nemecká komisia odporúča podať druhú dávku inej vakcíny než AstraZeneca

EMA vo štvrtok oznámila, že odborníci skúmajúci súvislosti s vakcínou AstraZenecy a krvnými zrazeninami nenašli žiadne špecifické rizikové faktory, ako by boli vek, pohlavie či iné zdravotné problémy. Avizovala však, že jej výbor pre bezpečnosť liečiv vydá aktualizované odporúčanie po svojom zasadnutí budúci týždeň.

Britský úrad pre kontrolu liečiv (MHRA) v piatok uviedol, že počet prípadov, keď sa po aplikácii vakcíny AstraZeneca u očkovaných objavia krvné zrazeniny, je veľmi malý. V Británii bolo doteraz podaných 18,1 milióna dávok očkovacej látky AstraZeneca, krvné zrazeniny sa objavili u 30 ľudí.

Podľa správy MHRA išlo v 22 prípadoch o trombózu mozgových žíl a splavov (CVST), kedy sa zrazenina sformuje v mozgu. Ďalších osem prípadov tvoria iné typy trombózy u ľudí s nízkym počtom krvných doštičiek. Úrad vychádzal z informácií od vlaňajšieho decembra do 21. marca, v tomto období dostalo 15,8 milióna ľudí prvú dávku vakcíny AstraZeneca a 2,2 milióna ľudí i druhú.