Po historicky najdlhších rokovaniach o zostavení vlády v Holandsku predstavili v stredu koaličnú dohodu štyri strany, ktoré tvorili aj doterajší kabinet. Zaväzujú sa investovať desiatky miliárd eur do ochrany proti klimatickej zmene, podpory bývania či sociálnej politiky. Plánujú postaviť aj dve nové jadrové elektrárne.

Prioritou je boj proti klimatickej zmene

Parlament zrejme už vo štvrtok poverí zostavením vlády dočasného premiéra Marka Rutteho. Tento 54-ročný pravicový liberál je na čele vlády už 11 rokov, čo je holandský rekord. Rutteho Ľudová strana pre slobodu a demokraciu zvíťazila v marcových parlamentných voľbách pred ľavicovo-liberálnymi Demokratmi 66. Obe strany boli aj v doterajšej vláde a plánujú pokračovať v koalícii s Kresťanskodemokratickou výzvou a Kresťanskodemokratickou výzvou.

Vláda staronovej koalície chce vyčleniť dovedna 60 miliárd eur na ochranu proti klimatickej zmene, prechod k nízkouhlíkovej energetike a udržateľné poľnohospodárstvo.„Holandsko chce byť európskym lídrom v boji proti globálnemu otepľovaniu," píše sa v koaličnej dohode. Popri jedinej existujúcej jadrovej elektrárni Borssele, ktorej prevádzku predĺžia, chce vláda postaviť aj dve nové atómové elektrárne.

Green Vilage, Delft
Neprehliadnite

Holandsko nemá len zelené budovy, je celé zelené a dokáže podnikať udržateľne

Vláda chce postaviť množstvo nových bytov

V súvislosti s nedostatkom bytov sa koalícia zaviazala vybudovať 100-tisíc nových bytov ročne. Okrem toho chce aj výrazne zvýšiť minimálnu mzdu.Ak by sa však voľby konali teraz, podľa prieskumov by táto koalícia už vládu nezostavila. Ako informoval denník Het Parool, opozícia kritizuje koaličnú dohodu najmä za znižovanie rozpočtu pre zdravotníctvo. Šéf nacionalistickej Strany pre slobodu Geert Wilders vláde vytkol, že sa nechystá urobiť nič na obmedzenie prílevu migrantov.

JB 33 Kinderdijk - Veterné mlyny v holandskom
mestečku Kinderdijk 8. októbra 2021. Tieto mlyny sú súčasťou 19 mlynov postavených v 18. storočí v dĺžke 15 km južne od Rotterdamu. FOTO TASR/AP 

Windmills are seen in Kinderdijk, Netherlands, Friday, Oct.8, 2021. The windmills are part of 19 mills built in the 18th century about 15 kilometers (8 miles) south of Rotterdam. (AP Photo/Michael Probst)
Neprehliadnite

Holandsko je pre zločincov, schránkové firmy a daňové úniky stále atraktívnou krajinou