Groningenské ložisko zemného plynu v Holandsku je obrovské. Je najväčším v Európe a jedným z desiatky najväčších na svete. Jeho zásoby vo výške 450 miliárd kubických metrov plynu by pokryli potreby celej EÚ na jeden rok, píše Bloomberg.

Európa sa v dôsledku ruskej ozbrojenej agresie voči Ukrajine usiluje obmedziť svoju energetickú závislosť od Ruska, ktoré pokrýva približne 40 percent jej spotreby plynu, pričom hľadá nových dodávateľov, investuje do obnoviteľných zdrojov, obmedzuje dopyt a dosucha žmýka existujúce zdroje.

Únia nevidí

Potenciál obrovského groningenského ložiska Únia akoby nemala na zreteli a Holandsko pokračuje v znižovaní jeho produkcie, ktorá by sa budúci rok mala úplne zastaviť. Ide totiž o dlhodobý záväzok, ktorého cieľom je odvrátiť hrozby výskytu zemetrasení a environmentálnych škôd. Plynové pole prevádzkuje spoločnosť Nederlandse Aardolie Maatschappij, čo je spoločný podnik nadnárodných korporácií Shell a ExxonMobil, a jej spoluvlastníkom je aj holandský štát.

Obrovské ložisko zemného plynu v Holandsku predstavuje jeden z viacerých európskych energetických paradoxov, ktoré by si po ruskej invázii na Ukrajinu zaslúžili prehodnotenie. Bez ruského vpádu na Ukrajinu by mohol útlm ťažby v Groningene vyzerať ako opodstatnený. Tá totiž pokračovala celé desaťročia bez ohľadu na sťažnosti miestnych obyvateľov na otrasy pôdy, ktoré zostávali dlhý čas nevypočuté.

Náklady na produkciu plynu sa začali spájať s miliardami eur súvisiacimi so žiadosťami o odškodné a opravami domov. Groningen prišiel o svoju „spoločenskú zmluvu o prevádzke“, uvádza sa v štúdii Haagského centra pre strategické štúdie (HCSS) z roku 2019.

Nahradiť 54 miliárd je ťažké

Z dnešného pohľadu sa však podľa Bloombergu ukazuje ako nezodpovedné prehliadať nezamýšľané dôsledky postupnej odstávky ťažby, ktorá sa začala v roku 2014 a bola zavŕšená v roku 2018.

Nahradiť 54 miliárd kubických metrov plynu ročne (v roku 2013) znamenalo len zvýšiť svoju závislosť od Ruska. A v súčasnosti sa tejto závislosti podľa nariadení EÚ treba zbaviť, a to veľmi rýchlo a za obrovské peniaze, čo len podkopáva európsku jednotu a morálku.

Ďalšie dôležité správy

WA 6 archív Barcelona - Na archívnej snímke z 29. marca 2022 zamestnanci pracujú v splyňovacom zariadení spoločnosti Enagas, najväčšom zariadení na skvapalnený zemný plyn v Európe v Barcelone. Španielska vláda v piatok 13. mája 2022 oznámila dočasné obmedzenie referenčnej ceny plynu a uhlia pre elektrárne na zníženie účtov za elektrinu v najbližších 12 mesiacoch. FOTO TASR/AP

FILE - Operators work at Enagas regasification plant, the largest LNG plant in Europe, in Barcelona, Spain, Tuesday, Mar
Neprehliadnite

Nemecko a Holandsko budú spoločne ťažiť plyn z ložiska v Severnom mori