Známy holandský investigatívny novinár Peter R. de Vries, ktorého v Amsterdame v utorok postrelil útočník, bojuje v nemocnici o život.

Uviedla to starostka hlavného mesta Femke Halsemaová, ktorú citovala agentúra AP. Podľa miestnej polície bol reportér zasiahnutý do hlavy, píše agentúra DPA.

,,Peter R. de Vries je pre nás všetkých národným hrdinom, neobvykle odvážnym novinárom neúnavne hľadajúcim spravodlivosť," povedala Halsemaová.

Podľa médií de Vriesa postrelil neznámy človek na ulici v centre Amsterdamu okolo 19.30 h SELČ, keď opustil televízne štúdio v okolí rušného námestia Leidseplein.

WA 40 Varšava - Natalľa Pratasevičová, matka zadržaného bieloruského novinára a aktivistu Ramana Prataseviča, plače počas tlačovej konferencie vo Varšave vo štvrtok 27. mája 2021. Pratasevič bol zadržaný 23. mája na letisku v Minsku po tom, ako bolo lietadlo spoločnosti Ryanair počas letu z Atén do Vilniusu donútené pristáť v Bielorusku - údajne z dôvodu vyhrážok o bombe na palube, ktoré sa ukázali ako nepravdivé. Spolu s ním bola zadržaná i jeho priateľka, ktorá je ruskou občiankou. Cestujúci s
Neprehliadnite

Matka uväzneného bieloruského blogera žiada Merkelovú o pomoc

Šéf holandskej polície Frank Paauw uviedol, že zadržali troch podozrivých ,,vrátane možného strelca". Motív útoku nebol bezprostredne známy.

Holandský premiér Mark Rutte označil útok v Amsterdame za ,,šokujúci a nepredstaviteľný".

,,Je to útok na odvážneho novinára a v širšom zmysle útok na slobodu tlače, ktorá je pre našu demokraciu a náš právny štát tak zásadná," uviedol.

De Vries (64) je podľa Reuters v Holandsku celebritou, často sa objavuje v televízii a je známy svojimi investigatívnymi reportážami o holandskom kriminálnom podsvetí.

Je považovaný za experta so zdrojmi medzi zločincami aj strážcami zákona, píše server lidovky.cz.

Apple Daily, Hong Kong
Neprehliadnite

V Hongkongu stáli dlhé rady na posledné vydanie prodemokratického denníka

Preslávil sa vyšetrovaním okolností únosu pivného magnáta Freddyho Heineken z roku 1983, pričom únoscu Willema Holledeera v roku 2013 odsúdili za vyhrážky adresované investigatívnemu novinárovi.

V roku 2008 získal medzinárodnú televíznu cenu Emmy za televíznu šou o americkej tínedžerke Natalee Hollowayovej, ktorá zmizla v roku 2005 na dovolenke na karibskom ostrove Aruba.

Novinár v súčasnosti pôsobí ako dôverník kľúčového svedka v súdnom procese s údajným vodcom zločineckého gangu. V roku 2019 zastrelili právnika, ktorý zastupoval svedka v zmienenom súdnom procese.

,,Neuveriteľné, šokujúce správy o tom, že bol postrelený a vážne zranený holandský novinár Peter R. de Vries," reagovala na twitteri dlhoročná holandská europoslankyňa Sophie in't Veldová. ,,Zase sa stal v Európe terčom novinár, ktorý vyšetruje organizovaný zločin," dodala.