Holandské colné úrady na základe sankcií zavedených voči Rusku zhabali v niekoľkých lodeniciach 14 jácht vrátane 12, ktoré boli ešte vo výstavbe. Oznámil to v stredu holandský minister zahraničných vecí Wopke Hoekstra. TASR o tom informuje na základe správy agentúry AFP.

Nemôžu opustiť krajinu

,,Plavidlá vzhľadom na súčasné opatrenia nemôžu byť doručené (majiteľom), presunuté či vyvezené," uviedol Hoekstra v liste holandskému parlamentu.

Tieto luxusné lode nemôžu opustiť krajinu pre sankcie zavedené voči Rusku, ruskému prezidentovi Vladimirovi Putinovu a oligarchom, píše webový portál NL Times.

Jachty vo výstavbe

Dvanásť nedokončených jácht bolo podľa holandskej vlády vo výstavbe v piatich lodeniciach v Holandsku a sú určené pre ruských používateľov. Na ďalších dvoch zaistených lodiach vykonávajú údržbu. Hoekstra dodal, že tieto osoby nie sú na sankčných zoznamoch EÚ. Holandské úrady v spojitosti s vlastníctvom lodí vedú vyšetrovanie.

Európske a americké úrady už na základe sankcií zavedených po začiatku ruskej invázie na Ukrajinu zhabali niekoľko jácht spojených s ruskými magnátmi, pripomína AFP.

Ďalšie dôležité správy

Vladimir Putin a jeho najstaršia dcéra.
Neprehliadnite

Ďalšej vlne sankcií EÚ pre vojnu na Ukrajine sa asi nevyhnú ani dve Putinove dcéry