V obci Urk na severozápade Holandska došlo v noci na nedeľu k násilnostiam. Mladíci protestujúci proti epidemiologickým opatreniam podpálili mobilné testovacie miesto a na policajtov hádzali petardy. Stalo sa tak počas prvej noci, keď na celom území Holandska platil zákaz nočného vychádzania, informovala v nedeľu agentúra AP. Holandská polícia zároveň v nedeľu oznámila, že počas prvej noci zákazu pokutovala v celej krajine za jeho porušenie približne 3 600 ľudí. Pre porušenie zákazu vychádzania alebo násilné správanie zadržala celkovo 25 osôb.

Na snímke minister zdravotníctva SR Marek Krajčí (OĽaNO) prichádza na tlačovú konferenciu k mimoriadnej pandemickej situácii 31. decembra 2020 v Bratislave. FOTO TASR – Jakub Kotian
Neprehliadnite

Podľa Krajčího je optimálne testovať sa každých päť dní

Zákaz vychádzania od 21.00 h do 04.30 h odobril vo štvrtok holandský parlament. Videozáznamy z rybárskej obce Urk, ktoré sa medzičasom objavili na internete, zachytávajú mladíkov pri tom, ako v noci prenikli do odberového miesta ležiaceho neďaleko tamojšieho prístavu. Zariadenie neskôr ktosi podpálil. Polícia aj vedenie obce vydali v nedeľu vyhlásenie, v ktorom vyjadrili rozhorčenie nad výtržníctvom siahajúcim „od hádzania petárd a kameňov so zámerom ničiť policajné autá až po podpálenie testovacieho miesta".

„Nie je to len neprijateľné, je to aj facka do tváre, a to obzvlášť pre pracovníkov miestneho zdravotného úradu, ktorí na testovacom mieste robia všetko pre to, aby ľuďom z Urku pomohli," dodali s tým, že na dodržiavanie nočného zákazu vychádzania budú aj po zvyšok týždňa prísne dohliadať.

Z mobilného odberového zariadenia zostala v podstate len vyhorená konštrukcia. V Amsterdame sa v nedeľu taktiež očakáva protest proti reštrikciám. Policajtov opäť nasadili na námestie v centre mesta, kde sa minulý týždeň dostali do potýčok s demonštrantami. Vedenie mesta označilo námestie za rizikovú oblasť, čím umožnilo policajtom, aby tam vykonávali prehliadky osôb. V Eindhovene hádzali demonštranti na policajtov kamene. Polícia odpovedala použitým slzotvorného plynu a vodných diel, pričom zatkla prinajmenšom 30 ľudí.

Primátor Trenčína Richard Rybníček počas tlačového brífingu 16. decembra 2020 v Trenčíne. V Trenčíne bude počas najbližšieho víkendu 19. a 20. decembra 2020 celoplošné testovanie obyvateľov antigénovými testami. Testovanie bude dobrovoľné a bezplatné. FOTO TASR - Radovan Stoklasa
Neprehliadnite

Výsledky potvrdzujú zmysel decembrového testovania, tvrdí Rybníček

Na demonštrácii v centre Eindhovenu sa zúčastnili stovky ľudí vrátane prívržencov protiimigračného hnutia Vlasteneckí Európania proti islamizácii Západu (PEGIDA). Na námestí neďaleko hlavnej železničnej stanice po protestujúcich ostali kamene, pohádzané bicykle a množstvo rozbitého skla. Pomocou vodného dela a psov rozháňala polícia nepovolenú demonštráciu aj v Amsterdame, kde sa zišli stovky ľudí. Podľa agentúry AP boli nedeľné násilnosti v Holandsku najhoršími od vypuknutia padnémie nového koronavírusu. V Amsterdame sa nepovolený protest konal už druhú nedeľu za sebou.