Holandské mesto Haarlem sa stane prvým na svete, ktoré zakáže reklamy na mäso na verejných priestranstvách v snahe znížiť jeho spotrebu a tým pádom aj emisie skleníkových plynov. Zákaz má platiť od roku 2024, pričom mäso sa pridá na zoznam produktov, o ktorých sa predpokladá, že prispievajú ku klimatickej kríze, píše The Guardian.

Mesto leží západne od Amsterdamu a má približne 160-tisíc obyvateľov. Reklamy nebudú povolené na autobusoch Haarlemu ani na obrazovkách na verejných priestranstvách. Tamojší mäsiari sa už stihli sťažovať, že samospráva „zachádza príliš ďaleko v tom, keď hovorí ľuďom, čo je pre nich najlepšie“.

Tretinová zodpovednosť

Nedávne štúdie naznačujú, že globálna produkcia potravín je zodpovedná za tretinu všetkých emisií, ktoré spôsobujú prehriatie planéty. Využívanie zvierat na produkciu mäsa predstavuje dvojnásobné znečistenie v porovnaní s výrobou rastlinných potravín.

Lesy, ktoré absorbujú oxid uhličitý, sa rúbu na pasenie zvierat, zatiaľ čo hnojivá používané na pestovanie ich krmiva sú bohaté na dusík, ktorý môže prispieť k znečisteniu ovzdušia a vody, zmene klímy a poškodzovaniu ozónovej vrstvy. Dobytok tiež produkuje veľké množstvo metánu, silného skleníkového plynu.

Ziggy Klazesová, členka mestskej rady zo strany GroenLinks, ktorá zákaz reklamy na mäso navrhla, povedala, že nevedela, že mesto bude prvé na svete, ktoré bude presadzovať takúto politiku.

Pre rozhlasovú stanicu Haarlem105 sa vyjadrila: „Nejde nám o to, čo ľudia pečú a opekajú vo vlastnej kuchyni; ak by chceli pokračovať v jedení mäsa, dobre... Nemôžeme ľuďom povedať, že je klimatická kríza a povzbudiť ich, aby si kúpili produkty, ktoré sú jej súčasťou.“

Pokračovala, že existuje veľa ľudí, ktorí považujú toto rozhodnutie za poburujúce a povýšenecké, ale je veľa aj takých, ktorí si myslia, že je to v poriadku.

Opozícia je proti

Zákaz sa týka aj dovolenkových letov, fosílnych palív a áut, ktoré jazdia na fosílne palivá. Jeho platnosť je však odložená až na rok 2024 kvôli existujúcim zmluvám so spoločnosťami, ktoré predávajú produkty.

V Haarlemskej rade existuje určitá opozícia voči tomuto kroku, pričom kritici tvrdia, že obmedzuje slobodu prejavu. Sander van den Raadt, líder skupiny Trots Haarlem, povedal: „Je pozoruhodné, že samospráva Haarlemu organizuje veľkú plagátovú kampaň, že v Haarleme môžete byť sami sebou a milovať koho chcete, ale ak máte radi mäso namiesto mäkkej trávy, príde „partronizujúca brigáda“ a povie vám, že sa úplne mýlite.“

Výskum Greenpeace naznačuje, že na splnenie cieľa EÚ dosiahnuť nulové čisté emisie do roku 2050 je potrebné znížiť spotrebu mäsa na 24 kg na osobu a rok v porovnaní so súčasným priemerom 82 kg alebo 75,8 kg v Holandsku, ktoré je najväčším vývozcom mäsa v EÚ.

Ďalšie dôležité správy

Haddock with lime
Neprehliadnite

Vedci USA popreli základné pravidlá výživy. Jedenie rýb spájajú so smrteľnou rakovinou kože