Holandská vláda zaplatí nemeckej spoločnosti RWE 331,8 milióna eur ako odškodné za ušlé výnosy, keďže sa firma rozhodla obmedziť v rokoch 2022 až 2024 produkciu uhoľných elektrární na 35 percent ich kapacity. Uviedol to minister energetiky Rob Jetten. Cieľom obmedzenia bolo znížiť emisie oxidu uhličitého.

Kompenzácie sa majú týkať troch spoločností prevádzkujúcich uhoľné elektrárne v Holandsku. Okrem RWE to budú ešte Uniper a Onyx. Odškodnenie pre ďalšie dve firmy zatiaľ nebolo stanovené, ale Holandsko si na ne vyhradilo 730 miliónov eur, uviedol Jetten.

Suma odškodného bude nakoniec nižšia ako 1,9 miliardy eur, ktoré požadovali firmy. Je to preto, že limit bol v polovici minulého roka zrušený pre snahu znížiť spotrebu plynu po invázii ruských vojsk na Ukrajinu.

Podľa holandského zákona budú uhoľné elektrárne aj tak nútené ukončiť prevádzku do roku 2030. Vlani v novembri súd zamietol nároky firiem na dodatočné odškodnenie za toto ukončenie, uviedla agentúra Reuters.

Ďalšie dôležité správy

MIK 15 Gelsenkirchen - Na snímke sú uhoľná elektráreň a veterná turbína v Gelsenkirchene 16. januára 2020. Nemeckí predstavitelia sa dohodli na pláne odstavenia hnedouhoľných elektrární v druhej polovici dekády 2030 - 2040. Nemecko je najväčším producentom hnedého uhlia na svete a vyrába z neho 19 % elektriny. FOTO TASR/AP

A Uniper coal-fired power plant and a BP refinery steam beside a wind generator in Gelsenkirchen, Germany, Thursday, Jan. 16, 2020. The German government says officials have
Neprehliadnite

Akcie poľských energetických firiem posilňujú, štát im ponúkol odkúpenie uhoľných aktív