Holandská vláda plánuje vyčleniť minimálne 150 miliónov eur s cieľom ochrániť ľudí, ktorí nedokážu splácať vysoké účty za energie, pred odstavením dodávok v zimných mesiacoch.

Uviedla to v pondelok holandská televízna stanica RTL, ktorá sa odvolala na vládne zdroje. TASR o tom informuje na základe správy agentúry Reuters.  

Nový fond

Podľa RTL vláda vytvorí fond, ktorý prevezme účty spotrebiteľov, ktorí museli tento rok uzatvoriť nové a drahšie zmluvy o dodávkach energií a môžu preukázať, že nie sú schopní takéto účty platiť.

Do fondu budú platiť aj energetické firmy, keďže fond chráni aj tie. Vďaka pomoci vlády nebude dodávateľom hroziť bankrot pre neplatiacich zákazníkov, dodala RTL. Podrobnosti plánu by vláda mala zverejniť v piatok 16. septembra.

Pomoc pre obyvateľov

Holandské médiá pred niekoľkými dňami informovali, že vláda plánuje oznámiť na rok 2023 pomoc pre obyvateľov v dôsledku vysokých cien energií a potravín v hodnote 16 miliárd eur.

Premiér Mark Rutte minulý týždeň odmietol zverejniť detaily k tomuto plánu, ktorý chce vláda prezentovať spolu s návrhom rozpočtu na budúci rok 20. septembra.

Ďalšie dôležité správy

JB 14 Moskva - Ruský prezident Vladimir Putin (vpravo) počúva počas spoločnej tlačovej konferencie s francúzskym prezidentom 
Emmanuelom Macronom po ich stretnutí v Moskve 7. februára 2022. Macron v utorok na tlačovej konferencii v Moskve po pondelkovom stretnutí s ruským lídrom Vladimirom Putinom povedal, že dialóg s Moskvou je nutnou podmienkou pre budovanie mieru v Európe. Informovali o tom ruská štátna tlačová agentúra TASS a agentúra AFP.
Neprehliadnite

Ekonomický konflikt s Ruskom ide o finále. Cenové stropy na plyn nie sú v záujme Slovenska