Objem fúzií a akvizícií zameraných na technologické spoločnosti bol v oblasti Ázie a Tichomoria vlani rekordný. Vyplýva to z údajov, ktoré zverejnila spoločnosť Dealogicu. V tomto roku by rast mal pokračovať, najmä preto, že pandémia podnietila záujem o virtuálne aktivity. Technologické dohody sa na celkovom objeme fúzií a akvizícií v regióne podieľali 28 percentami. To je najväčší podiel najmenej za desať rokov. Celková hodnota fúzií a akvizícií v regióne predstavovala 482,4 miliardy dolárov.

Analytik investičnej banky Goldman Sachs Jung Min podľa agentúry Reuters uviedol, že rast je výsledkom toho, ako technológia mení spôsob fungovania ekonomiky. U spotrebiteľov ovplyvňuje nákupy, platenia, stravovanie, pohyb i zábavu. Pri firmách potom má vplyv na to, ako najímajú zamestnancov, získavajú dodávateľa, vyrábajú a tiež predávajú zákazníkom.

Prehadzovačka - Shimano Dura-Ace R9150
Neprehliadnite

Ešte včera lacná Ázia sa dnes zrazu stáva pridrahou

Riaditelia firiem sú optimisti ohľadom ďalšieho vývoja tohto sektora. Prieskum právnickej spoločnosti Baker McKenzie medzi 800 vedúcimi pracovníkmi firiem v Ázii a Tichomorí ukazuje, že viac ako tri štvrtiny respondentov predpovedajú na najbližších 12 mesiacov výrazný nárast dohôd v technologickom sektore.

V apríli spoločnosť Grab Holding, ktorá sa zameriava na dodávky jedla a ponúka aj alternatívne taxislužby, vstúpila na burzu prostredníctvom najväčšej fúzie na svete so spoločnosťou špecializovanou na akvizície. Hodnota transakcie dosiahla 40 miliárd dolárov. Indonézska firma Gojek, čo je konkurent grab, potom oznámila fúziu s internetovým predajcom Tokopedia.