Mladého muža, ktorý v pondelok v Lyone hodil vajce do francúzskeho prezidenta Emmanuela Macrona, bol po zatknutí hospitalizovaný v psychiatrickom zariadení, oznámila v utorok lyonská prokuratúra.

Mladík, 19-ročný študent, bol po čine umiestnený do cely policajného zaistenia. Na žiadosť štátneho zástupcu v Lyone sa podrobil psychiatrickému vyšetreniu. To vyústilo do záveru, že rozlišovacie schopnosti mladého muža sú obmedzené. Následne bol prijatý do psychiatrického centra Vinatier v Lyone.

Ako informoval spravodajský web Lyoncapitale.fr, mladík doteraz nemal problémy s políciou a momentálne je ňou vyšetrovaný pre podozrenie z úmyselného násilia voči nositeľovi verejnej moci.

Prezidenta Macrona v pondelok, počas návštevy Medzinárodného veľtrhu stravovania, hotelierstva a stravovania (SIRHA) v Lyone, zasiahlo do pleca vajce, ktoré doň z davu hodil spomínaný mladý muž. Páchateľa okamžite odviedli do inej miestnosti a nasadili mu putá.

„Ak mi chce niečo povedať, nech príde," vyhlásil Macron v reakcii na incident a žiadal, aby útočníka priviedli späť, lebo - podľa médií - zjavne chcel porozumieť motivácii útočníka, ktorý hádžuc vajce skríkol: „Nech žije revolúcia!".

KK25 Roubaix  - Francúzsky prezident Emmanuel Macron hovorí počas návštevy policajnej akadémie vo francúzskom  Roubaixe 14. septembra 2021. FOTO TASR/AP
French President Emmanuel Macron speaks during his visit at the police academy of Roubaix, northern France, Tuesday, Sept. 14, 2021. (Ludovic Marin, Pool via AP)
Neprehliadnite

Macron podal sťažnosť na fotografa, ktorý ho vyfotil na vodnom skútri

V júni dal Macronovi facku istý muž, keď sa prezident práve zdravil s verejnosťou v malom meste Tain-l’Hermitage na juhovýchode Francúzska. Macron vtedy reagoval, že bude „naďalej chodiť všade", napriek takýmto prejavom „hlúposti a násilia, ktoré sú v demokracii neakceptovateľné". Macrona vtedy podporili politici z celého politického spektra.

Už dva dni po tomto incidente bol jeho páchateľ, mladý nezamestnaný poberajúci sociálne dávky, odsúdený na štyri mesiace väzenia. Z väzenia ho prepustili 21. septembra.