Aktivita v súkromnom sektore eurozóny pokračovala v máji v raste, avšak tempo rastu sa v porovnaní s vývojom v predchádzajúcom mesiaci spomalilo, pričom rozsah spomalenia bol výraznejší než naznačoval predbežný odhad.

Výsledky ovplyvnil slabší rast aktivity v sektore služieb a pokračujúci pokles vo výrobnom sektore.

Finálny kompozitný index nákupných manažérov spoločnosti S&P Global, ktorý zahrnuje výrobný sektor aj sektor služieb, dosiahol v eurozóne v máji trojmesačné minimum 52,8 bodu. V apríli predstavoval 54,1 bodu. Naďalej to znamená rast aktivity v súkromnom sektore, keďže rast od poklesu oddeľuje hranica 50 bodov. Tempo rastu je slabšie, než naznačoval predbežný odhad z konca mája, ktorý uvádzal index na úrovni 53,3 bodu.

O niečo miernejšie rástla aktivita v sektore služieb, než signalizoval predbežný odhad. Predbežný index nákupných manažérov bol stanovený na úrovni 55,9 bodu, po spresnení údajov dosiahol 55,1 bodu. Na porovnanie, v apríli dosiahol ročné maximum 56,2 bodu.

Navyše minulý týždeň zverejnené spresnené údaje z výrobného sektora ukázali, že aktivita v tejto oblasti opäť klesla, aj keď pokles bol o niečo miernejší, než udával predbežný odhad. Dôvodom bol pokračujúci pokles dopytu.

Index nákupných manažérov pre výrobný sektor eurozóny dosiahol v máji podľa spresnených údajov 44,8 bodu oproti aprílovej hodnote 45,8 bodu. Predbežný odhad stanovil index na úrovni 44,6 bodu.

Ďalšie dôležité správy

KK11 Frankfurt - Na snímke logo eura pred budovou Európskej centrálnej banky 16. decembra 2011 vo Frankfurte. Pod logom je poster s nápisom - Nechajte nás hovori o budúcnosti. FOTO TASR/AP  The Euro sculpture stands in front of the European Central Bank,  in Frankfurt, Germany, on Friday, Dec.16, 2011. Poster underneath the Euro sign reads: Let's talk about Future.  At left tents of the occupy movement still remain. (AP Photo/Michael Probst) *** Local Caption *** Európska centrálna banka aktivi
Neprehliadnite

Eurozóna môže byť za vrcholom inflácie. Koniec zvyšovania sadzieb je však ešte pred nami