„Žiadame zákaz činnosti spoločnosti Uber, pretože nerešpektuje a vedome porušuje zákony a ponúka nelegálnu prácu neregistrovaným vodičom, čím ohrozuje bezpečnosť občanov a tiež podnikanie legálnych taxikárov,“ hovorí predseda Únie taxikárov Bratislavy Ondrej Wenzl. V roku 2013 taxikári rovnakým spôsobom protestovali proti novým reguláciám taxislužby zo strany ministerstva dopravy. Protestnú kolónu vtedy vytvorilo zhruba päťsto taxíkov. Podobný počet vozidiel očakáva O. Wenzl aj na septembrovej akcii.

Zákaz Uberu

Taxikári žiadajú vládu, aby zakázala službu Uber v Slovenskej republike. Americká technologická spoločnosť podniká v Bratislave od polovice augusta tohto roka. Cez svoju internetovú aplikáciu umožňuje rýchlo a jednoducho spojiť vodiča s prázdnym autom a záujemcu o odvoz a platbu uskutočniť priamo cez smartfón. Celý systém je tak veľmi ťažko kontrolovateľný zo strany magistrátu, ministerstva dopravy či daňovej správy, ktoré tento druh podnikania regulujú.

Hoci Uber od začiatku tvrdí, že chce na Slovensku postupovať v súlade s domácimi predpismi, manažér spoločnosti pre expanziu Lokman Kuris pre TREND potvrdil aj to, že v rámci trojmesačnej „skúšobnej“ fázy služby v Bratislave ponúkli spoluprácu aj nelicencovaným vodičom. „Chceme zväčšiť trh a získať aj nových vodičov, ktorí dosiaľ taxi licenciu nemajú. Preto ich oslovujeme a ponúkame, aby si nás vyskúšali a zistili, ako fungujeme, koľko zarobia a či sa im to oplatí. Ak sa rozhodnú ďalej fungovať v našom systéme, budeme od nich žiadať, aby splnili všetky zákonné požiadavky, ktoré existujúca licenčná politika vyžaduje,“ vyhlásil L. Kuris. Po skončení testu firma podľa neho nebude spolupracovať s vodičmi bez licencie.

Porušovanie zákona

O. Wenzl to považuje za jasné porušovanie zákona – nič také ako skúšobná lehota totiž zákon nepozná. „Zástupcov spoločnosti sme požiadali o informovanie všetkých vodičov zaregistrovaných v tejto aplikácii, že v prípade, ak nemajú predpísané doklady, dopúšťajú sa porušovania zákona,“ pripomenul hovorca ministerstvo dopravy Martin Kóňa. „V súčasnosti hľadáme spôsoby, ako efektívne vykonávať kontroly Uberu, pretože vodiči nespĺňajú ani základné požiadavky prevádzkovania taxilužby – vozidlá nemajú žiadne označenie,“ hovorí Katarína Kohútiková z magistrátu hlavného mesta.

Zablokované námestie

Taxikári ďalej žiadajú zavedenie pevnej ceny za kilometer cesty taxi dopravou, zákaz zamestnávania taxikárov načierno cez fiktívne pracovné zmluvy a zrušenie ustanovenia zákona, ktorý im k decembru tohto roka automaticky zrušuje osvedčenie o odbornej spôsobilosti v prípade, že v licencii nemajú vyznačenú platnosť.

Štrajkujúci vodiči vyštartujú o druhej od petržalského Tesca a po Moste SNP prejdú do centra mesta. Po Štefánikovej, Šancovej a Mýtnej ulici prejdú pred úrad vlády a ministerstvo dopravy. Následne obídu Prezidentský palác a po Palisádach vyjdú k parlamentu, kde sa otočia a zídu na námestie SNP. „Vzhľadom na komplikovanú organizáciu dopravy tu zrejme dôjde k úplnému zablokovaniu dopravy na dve až tri hodiny,“ upozorňuje O. Wenzl. Akcia je ohlásená, sprievod taxikárov budú sprevádzať policajné vozidlá.