Dodržiavanie protiepidemických opatrení kontroluje v hliadkach s políciou v súčasnosti 232 profesionálnych vojakov. Pre TASR to uviedla hovorkyňa Ministerstva obrany (MO) SR Martina Kovaľ Kakaščíková. Policajný zbor môže na základe platného mandátu posilniť najviac 1500 príslušníkov Ozbrojených síl (OS) SR.

O asistenčné služby Policajnému zboru musí oficiálne požiadať Ministerstvo vnútra SR. „Takáto medzirezortná spolupráca funguje na základe uznesenia vlády už od začiatku vypuknutia pandémie. Rezort obrany je pripravený vyhovieť požiadavkám na zabezpečenie takejto pomoci," skonštatovala hovorkyňa. Vláda v nedeľu (28. 2.) rozhodla o sprísnení opatrení na spomalenie šírenia nového koronavírusu. Ráta sa aj s výrazným posilnením kontrol na dodržiavanie opatrení. Pomáhať pritom má maximálny počet príslušníkov OS SR.

Na snímke policajt zastavuje vodiča auta počas kontroly dodržiavania protipandemických opatrení na Gagarinovej ulici v Bratislave v stredu 27. januára 2021. Na Slovensku platia od stredy nové pravidlá zákazu vychádzania. Doklad o negatívnom PCR alebo antigénovom teste na ochorenie COVID-19 je potrebný aj pri ceste do práce či do banky, ako aj na pobyt v prírode. Výnimky majú deti do 15 rokov a seniori nad 65 rokov i zdravotne ťažko postihnuté osoby. Negatívny test nie je potrebný na nákup a zaob
Neprehliadnite

Kontroly opatrení sa zintenzívnia, pomáhať majú aj vojaci

Na pomoc v boji s pandémiou bolo v pondelok nasadených celkovo 1 700 príslušníkov OS SR. S policajným zborom dohliadajú na dodržiavanie opatrení na hraničných priechodoch. V prípade potreby pomáhajú aj so zabezpečovaním dohľadu nad karantenizovanými oblasťami.

„Nasadzovaní sú tiež v nemocniciach na plnenie pomocných zdravotníckych úloh a všeobecnej a administratívnej podpory," doplnila ďalej hovorkyňa. Vojaci sú prítomní aj v regionálnych úradoch verejného zdravotníctva, kde pomáhajú pri trasovaní a administratívnej podpore. Podieľajú sa aj na testovaní obyvateľov, a to najmä v mobilných odberných miestach zriadených Ústrednou vojenskou nemocnicou SNP v Ružomberku v priestoroch kasární OS SR, ktoré sú otvorené pre potreby verejnosti.