Hlavné mesto Litvy Vilnius plánuje majiteľom barov, kaviarní a reštaurácií zadarmo poskytnúť vonkajšie verejné priestory na umiestnenie stolov v dvojmetrovej vzdialenosti predpísanej v rámci opatrení proti šíreniu koronavírusu. Informoval o tom denník The Guardian.

Pre terasy kaviarní a reštaurácií bude k dispozícii 18 verejných priestranstiev vo Vilniuse vrátane Katedrálneho námestia, uviedla mestská radnica. Ďalšie lokality by mali pribudnúť s blížiacim sa letom. Majitelia podnikov tento krok predstaviteľov mesta privítali - o ponuku už prejavilo záujem viac než 160 z nich.

„Námestia, ulice - okolité kaviarne budú môcť počas tejto sezóny vyložiť stoly vonku zadarmo a budú tak môcť vykonávať svoju (podnikateľskú) činnosť počas karantény,“ povedal starosta Vilniusu Remigijus Šimašius.

Gastro v čase korony
Neprehliadnite

Gastro v čase korony: Donášku už robia prakticky všetci

Bezpečnosť ľudí na verejnosti zostáva hlavnou prioritou mesta, dodal. Tento krok však kaviarňam umožní „otvoriť, pracovať, zachovať pracovné miesta a udržať Vilnius plný života“.

V Litve aktuálne evidujú 1 344 prípadov nákazy a 44 úmrtí. V rámci uvoľňovania obmedzení spojených s pandémiou nového koronavírusu povolila vláda v tomto pobaltskom štáte od tohto týždňa otvorenie kaviarní, reštaurácií s vonkajším sedením, ako aj kaderníctiev.

Ministerstvo zdravotníctva však nariadilo prísne pravidlá týkajúce sa dodržiavania sociálneho odstupu a bezpečnosti. Obchody musia obmedziť počet zákazníkov, ktorí naraz vojdú do prevádzky a povinné zostane naďalej nosenie ochranných rúšok na verejnosti.