Afganským hlavným mestom Kábul otriasla v sobotu séria hlasných výbuchov. Niekoľko rakiet dopadlo do blízkosti silne opevnenej Zelenej zóny, kde sídli množstvo ambasád a medzinárodných spoločností, informovala agentúra AFP. Podľa agentúry DPA dopadlo na mesto 14 rakiet, pričom zahynulo najmenej päť civilistov a 21 ďalších utrpelo zranenia. Hovorca kábulskej polície potvrdil, že došlo k vystreleniu „viacerých rakiet". Na fotografiách zverejnených na sociálnych sieťach vidno poškodenú vonkajšiu stenu veľkého lekárskeho komplexu.

Ministerstvo vnútra uviedlo, že boli hlásené aj dva malé výbuchy náloží. Jeden z výbuchov zasiahol policajné auto, pričom zabil jedného policajta a ďalších troch zranil. Žiadna skupina sa bezprostredne neprihlásila k zodpovednosti za výbuchy, ktoré sa odohrali uprostred pokračujúcej vlny násilia po celom Afganistane.

Pentagón tento týždeň oznámil, že čoskoro stiahne z Afganistanu približne 2- tisíc vojakov, čím urýchli časový plán odsunu svojich jednotiek stanovený na základe februárovej dohody medzi Washingtonom a afganským militantným hnutím Talibanom. Americkí vojaci by sa podľa tejto dohody mali úplne stiahnuť z Afganistanu do polovice budúceho roka, a to výmenou za bezpečnostné záruky Talibanu.

KK23 Kábul - Afganský prezident Ašraf Ghaní s ochranným rúškom  počas prvého dňa mierového zhromaždenia Lója džirga 7. augusta 2020 v Kábule. Tisíce prominentných afganských kmeňových vodcov v rámci tzv. Rady starších sa v piatok stretlo v Kábule, aby rozhodli o prepustení 400 väzňov napojených na militantné hnutie Taliban. FOTO TASR/AP
Afghan President Ashraf Ghani, center, wearing a protective face mask to help curb the spread of the coronavirus, attends an Afghan Loya Jirga meeting in Kabul,
Neprehliadnite

V Afganistane vznikne Najvyššia rada pre ženy, v rade by mali byť aktivistky za ľudské práva

Taliban po prvý raz vedie rozhovory s afganskou vládou. Začali sa 12. septembra v katarskej metropole Dauha, takmer okamžite však uviazli na rozporoch okolo svojho programu, témach rokovaní a náboženských záležitostiach. Úradujúci prezident USA Donald Trump opakovane prisľúbil ukončiť „nekonečné vojny" vrátane pretrvávajúceho konfliktu v Afganistane. Ten sa začal Spojenými štátmi vedeným vojenským zásahom proti režimu Talibanu po teroristických útokoch z 11. septembra 2001 a stal sa najdlhšou vojnou, akú USA kedy viedli. Novozvolený americký prezident Joe Biden tiež podporuje ukončenie vojny v Afganistane, podľa analytikov by však nepresadzoval taký rýchly odsun vojakov z tejto krajiny.