Hlavná ekonómka Svetovej banky Carmen Reinhartová pochybuje, že sa americkej a svetovej ekonomike podarí vyhnúť recesii, vzhľadom na prudký rast inflácie a úrokových sadzieb a tiež vzhľadom na spomalenie tempa rastu v Číne. Znížiť infláciu a zároveň zabezpečiť ekonomiku takzvané hladké pristátie je z historického hľadiska ťažká úloha a riziko recesie je v súčasnosti jednoznačne žeravou témou. Reinhartová to povedala v rozhovore s agentúrou Reuters.

Očakávané tvrdé pristátie

„Všetkých teraz znepokojuje, že všetky riziká sa nahromadili na strane poklesu," povedala Reinhartová. Spomenula množstvo nepriaznivých šokov a kroky americkej centrálnej banky (Fed), ktorá po viac ako desiatich rokoch mimoriadne nízkych a negatívnych sadzieb začala úrokové sadzby zvyšovať.

Hladkým pristátím sa rozumie situácia, keď hospodársky rast spomaľuje prijateľným tempom, takže nenapácha veľké škody, najmä z hľadiska nezamestnanosti. Opakom je tvrdé pristátie, keď ekonomika prudko spomaľuje, mnoho firiem sa ocitá v problémoch a sú nútené prepúšťať. Niekedy môže tvrdé pristátie spôsobiť centrálna banka, keď v snahe zastaviť vysokú infláciu obetuje hospodársky rast.

Globálna finančná kríza v rokoch 2008 a 2009 ovplyvnila prevažne niekoľko vyspelých krajín a Čína bola v tom čase silným motorom rastu. Súčasná kríza je ale oveľa širšia a rast čínskej ekonomiky už nie je dvojciferný, upozornila Reinhartová.

Skeptické vyhliadky

Svetová banka v máji zhoršila prognózu globálneho ekonomického rastu na tento rok takmer o tretinu, respektíve na 2,9 percenta. Varovala, že k škodám spôsobeným pandémiou choroby covid-19 sa pridala invázia ruských vojsk na Ukrajinu a že mnoho krajín čelí teraz recesii. Dodala tiež, že ak sa naplnia riziká poklesu, mohol by globálny rast tento rok spomaliť na 2,1 percenta a na budúci rok na 1,5 percenta.

„Som dosť veľký skeptik. V polovici 90. rokov, za šéfa Fedu Alana Greenspana, sme mali hladké pristátie, ale obavy z inflácie sa vtedy pohybovali okolo troch percent, nie 8,5 percenta," odpovedala Reinhartová na otázku, či je možné, že sa v USA alebo celosvetovo podarí odvrátiť hospodársku recesiu. Dodala, že nie je príliš veľa prípadov, keď by sa na ekonomike nepodpísalo výrazné sprísnenie menovej politiky v USA.

Vláda amerického prezidenta Joea Bidena nebola podľa Reinhartovej sama, kto zle odhadol rozsah inflačného rizika. Fed, Medzinárodný menový fond a ďalšie inštitúcie tento názor zdieľali, aj keď Svetová banka už na začiatku označila infláciu za reálne riziko.

Ďalšie dôležité správy

Stock Markets Continue To Take Dive Downward
Neprehliadnite

Akcie dostali najlepšiu možnú správu: prichádza recesia. Tešiť sa na ňu by však bolo predčasné