Mimoparlamentná strana vyzýva premiéra Eduarda Hegera, ministra financií Igora Matoviča a šéfa rezortu zdravotníctva Vladimíra Lengvarského, aby sa urgentne a vážne začali zaoberať otázkou personálnej stabilizácie v zdravotníctve. Upozorňuje, že ak vláda nič neurobí, dôsledky bude znášať každý.

Poukazujú na nedostatky

„Od začiatku upozorňujeme na nevykonateľnosť čerpania peňazí z Plánu obnovy v oblasti zdravotníctva a dnes je táto téma na stole vo všeobecnosti," skonštatovala strana. Upozornila, že zdravotníctvo má devastačný rozpočet a fiktívne peniaze z Bruselu

Podpredseda strany a poslanec Národnej rady  Richard Raši kritizuje, že Ministerstvo zdravotníctva a vláda nerobili nič pre stabilizáciu zdravotníkov. Svedčia o tom podľa neho prísľuby, ktoré dal premiér Heger predstaviteľom Lekárskeho odborového združenia.

„Ponuka na účasť v pracovných skupinách či čakanie do júna, či sa vláda rozhodne zdravotníkom zvýšiť mzdy, nie sú kroky vlády zodpovednej k vlastnej krajine," uviedol Raši.

Moc je v rukách Matoviča

Kritizuje, že zdravotníci museli pohroziť hromadnými výpoveďami, kým sa s nimi Heger stretol. „Na stretnutí sa ich snažil len „učičíkať' nekonkrétnymi sľubmi, pretože Eduard Heger na Slovensku o ničom nerozhoduje. Ten, kto by mohol zdravotníkom prisľúbiť zvýšenie platov, je minister financií a šéf vládneho hnutia OĽANO Igor Matovič. Jemu však na kvalite zdravotníctva nezáleží," tvrdí Raši.

Doplatia na to pacienti

Podpredsedníčka Hlasu Zuzana Dolinková tvrdí, že predstavitelia vlády zlyhali a oklamali zdravotníkov aj celý národ.

„A na konci neschopnosti a alibizmu aktérov celej tejto frašky a skupinky jednotlivcov, ktorá rozhoduje o osude zdravotníctva, stojí chorý, sklamaný a smutne a nechápavo sa prizerajúci pacient, ktorý zostal stáť na absolútnom okraji záujmu kompetentných," uviedla Dolinková.

Podnecujú zdravotníkov k vzbure

V reakcii na dve stretnutia s premiérom Hegerom LOZ v stredu vyzvalo lekárov, aby nepodpisovali dobrovoľné súhlasy na nadčasy. Lekárski odborári majú zároveň osem návrhov a požiadaviek, ktoré považujú za nevyhnutné na zlepšenie stavu nemocníc na Slovensku.

Ďalšie dôležité správy

Na snímke poslanec NR SR Peter Pellegrini (HLAS - sociálna demokracia) počas brífingu v rámci 51. schôdze Národnej rady SR 14. decembra 2021 v Bratislave. FOTO TASR - Pavol Zachar
Neprehliadnite

Pellegrini: Ak Matovič nepredstaví balík opatrení, podáme návrh na jeho odvolanie