To, či sa na stretnutí s pápežom Františkom budú môcť zúčastniť aj ľudia po prekonaní ochorenia Covid-19, respektíve otestovaní, nie je otázka na predsedu vlády Eduarda Hegera (OĽANO), ale na Úrad verejného zdravotníctva (ÚVZ) SR, respektíve na konzílium odborníkov. V piatok to povedala hovorkyňa premiéra Ľubica Janíková.

„Premiér Eduard Heger však predpokladá, že na všetky hromadné podujatia budú platiť rovnaké pravidlá," uviedla.

Hlas žiada prehodnotenie

Ľuďom by malo byť umožnené stretnúť sa s pápežom Františkom v režime OTP (očkovaní, testovaní a po prekonaní ochorenia Covid-19) tak, ako je to možné v prípade ostatných podujatí. Myslí si to mimoparlamentná strana Hlas-SD.

Hlas vyzýva ministra zdravotníctva Vladimíra Lengvarského (nominant OĽANO) a vládu na prehodnotenie podmienok septembrového stretnutia s pápežom, na ktoré môžu ísť len zaočkované osoby.

Vašečka a Záborská tiež

Na zmenu pravidiel pre účastníkov podujatí s hlavou katolíckej cirkvi vyzýva aj poslanec parlamentu Richard Vašečka pôsobiaci v neparlamentnej Kresťanskej únii.

EBE 41 Vatikán - Na snímke uprostred pápež František prednáša posolstvo počas pravidelnej generálnej audiencie v Aule Pavla VI. vo Vatikáne 18. augusta 2021. Pápež František sa v stredu zapojil do vakcinačnej kampane s cieľom presvedčiť ľudí, aby sa dali zaočkovať proti koronavírusu.
Neprehliadnite

Zverejnili podmienky a pravidlá návštevy pápeža na Slovensku

Vašečka poukazuje na to, že na olympijskej kvalifikácii v ľadovom hokeji bolo v interiéri naraz približne 7 500 divákov v režime OTP a zaobišlo sa to bez vážnejších epidemických dôsledkov.

Spolu s poslankyňou Annou Záborskou sa preto poslanec obracia na vládu a Úrad verejného zdravotníctva (ÚVZ) SR, aby zvážili súčasné nastavenie takzvaného COVID automatu a umožnili aj otestovaným a tým, ktorí prekonali ochorenie Covid-19, zúčastniť sa na bohoslužbách za účasti pápeža.

Na programe počas septembrovej návštevy pápeža Františka a stretnutí s ním sa budú môcť zúčastniť len plne zaočkovaní. Hovorca Konferencie biskupov Slovenska (KBS) Martin Kramara potvrdil, že ide o podmienku zo strany štátu.

Pápež počas septembrovej (12. - 15. 9.) návštevy Slovenska zavíta do Bratislavy, Košíc, Prešova a Šaštína.