Zdrojom problémov, ktoré hrozia vypuknutím hladu vo svete, nie je Rusko, ale tí, ktorí proti nemu zaviedli sankcie a samé opatrenia. Vyhlásil to hovorca prezidenta Ruska Dmitrij Peskov podľa agentúry TASS.

Blokovanie prístavov

Západ uvalil na Rusko sankcie v snahe prinútiť Moskvu k ukončeniu vojny proti Ukrajine, ktorá začala pred 89 dňami na rozkaz ruského prezidenta Vladimíra Putina. Rusko počas vojny zablokovalo ukrajinské námorné prístavy, cez ktoré sa na svetový trh vyvážalo ukrajinské obilie.

„Pokiaľ ide o námornú dopravu, hovoríme, že nie sme zdrojom problému. Ani pokiaľ ide o alternatívne cesty, zase nie sme zdroj problémov, ktoré vedú k hrozbe svetového hladomoru, ale sú to tí, ktorí zaviedli sankcie proti Rusku, a samotné sankcie, ktoré sú v platnosti," povedal Peskov.

Vývoz po železnici

„Ruská strana vôbec nebráni Ukrajine vyvážať obilie po železnici," dodal. ,,Keď z Poľska vozia na Ukrajinu dodávky zbraní, nikto im nebráni opačným smerom vyvážať týmito dopravnými prostriedkami obilie," vyhlásil hovorca ruského prezidenta.

Peskov súčasne označil postoje poľských úradov k Rusku za nepredvídateľnú „zbesilosť na pokraji šialenstva". Reagoval tak na otázku, či po poľskom rozhodnutí vypovedať medzivládnu dohodu o dodávkach plynu možno v budúcnosti dúfať v obnovenie spolupráce.

Ďalšie dôležité správy

PK 28 Moskva - Na archívnej snímke z 23. decembra 2021 hovorca ruského prezidenta Dmitrij Peskov odpovedá na otázky novinárov pred každoročnou tlačovou konferenciou Vladimira Putina v Moskve. Peskov v pondelok 14. februára 2022 vyhlásil, že Kremeľ je presvedčený, že oficiálne vzdanie sa zámeru Ukrajiny stať sa členom NATO by pomohlo
Neprehliadnite

Ukrajina nepreukazuje vôľu v súvislosti s pokračovaním mierových rokovaní, tvrdí Kremeľ