Himalájske kráľovstvo Bhután v stredu oznámilo, že v priebehu deviatich dní dostalo prvú dávku vakcíny proti koronavírusu približne 60 percent jeho obyvateľstva. Informovala o tom agentúra AFP. Z celkových 770-tisíc obyvateľov Bhutánu, bolo prvou dávkou vakcíny od spoločnosti AstraZeenca, ktorú darovala India, dosiaľ zaočkovaných 470-tisíc ľudí.

Bhután spustil očkovanie 27. marca a ako cieľ si stanovil v priebehu týždňa zaočkovať 533-tisíc dospelých osôb - s výnimkou tehotných žien, žien tesne po pôrode či ľudí s určitými zdravotnými problémami a vážne chorých pacientov. Neskôr bol tento pôvodný plán upravený a lehota predĺžená o niekoľko týždňov.

Na snímke registrácia učiteľov na očkovanie proti ochoreniu COVID-19 v nemocničnej časti UNB Ružinov v Bratislave v sobotu 13. februára 2021. FOTO TASR - Pavel Neubauer
Neprehliadnite

Na očkovanie sa odteraz môžu prihlásiť aj ľudia nad 50 rokov

Hovorkyňa ministerstva zdravotníctva pre AFP uviedla, že momentálne sa zdravotníci zameriavajú na očkovanie ľudí starších ako 70 rokov a osôb so zdravotným postihnutím. V Bhutáne zaznamenali od začiatku pandémie 896 prípadov nákazy koronavírusom a jedno súvisiace úmrtie.

Rýchlosť očkovania v Bhutáne podľa AFP predstihuje viaceré krajiny, ktoré v tejto oblasti zaujali vedúcu pozíciu vrátane Spojených arabských emirátov, Izraela či súostrovia Seychely. V prepočte na počet obyvateľov má najrýchlejšie tempo očkovania Izrael, kde obe dávky vakcín od konzorcia Pfizer/BioNTech dostalo už viac ako polovica tamojšieho obyvateľstva.