Vláda nesúhlasí s návrhom skupiny poslancov Národnej rady SR na vyslovenie nedôvery ministrovi vnútra Romanovi Mikulcovi (OĽANO). Rozhodla o tom vláda na svojom pondelkovom rokovaní.

Garantuje bezzásahovosť

Pripomína, že dôvodom na vyslovenie nedôvery ministrovi vnútra je jeho údajné nezvládanie riadenia rezortu s bližším odôvodnením, že organizačné súčasti ministerstva používajú ako pravidlo vo svojej práci tzv. domnelých ,,univerzálnych svedkov” v rámci politického boja. Kabinet tento argument považuje za subjektívny záver navrhovateľov bez preukázania dôkazov.

EXTRAVAGANTNÉ
Spod rukáva
mu vytŕča aj
skromnejší kúsok
značky Vostok
Europe za 320 eur.
Neprehliadnite

Mikulec reaguje na obvinenia. Fico chce len vybičovať emócie, tvrdí minister

„Je to znôška nedôkazných a konšpiračných teórií, ktorých cieľom je vo verejnosti vyvolať dojem, že orgány činné v trestnom konaní konajú pod nejakým politickým tlakom. Tie však stoja mimo rezortu vnútra a kompetencie ministra,“ zdôraznil kabinet.

Vláda vyjadruje presvedčenie, že Mikulec sa vo svojej funkcii ničím nespreneveril. ,,Práve naopak, garantuje príslušníkom Policajného zboru politickú bezzásahovosť a slobodu vo výkone ich práce,“ upozorňuje vláda.

Lepšie podmienky pre policajtov

Oceňuje tiež, že Mikulec pripravovanou reformou Policajného zboru chce zabezpečiť lepšie podmienky a lepší výkon služby policajtov.

,,Vláda ho v týchto reformných snahách plne podporuje a zámery predkladateľov na jeho odvolanie považuje za hysterický pokus o odpútanie pozornosti od škandálov a káuz predošlých vlád, ktoré v súčasnosti odhaľujú odpolitizované orgány činné v trestnom konaní," dodávajú členovia exekutívy.

Vládny kabinet podľa premiéra Eduarda Hegera (OĽANO) jednoznačne zahlasoval za podporu Mikulcovi. "Je to jasný dôkaz toho, že vláda drží spolu. Myslím si, že v tomto čase, keď počúvame z rôznych úst spochybňovanie súčasnej vlády, je to jasný signál," poznamenal predseda vlády.  

Je tu záujem všetko spochybniť, tvrdí Kolíková

Ministerka spravodlivosti Mária Kolíková (Za ľudí) skonštatovala, že pre každého ministra je pri jeho odvolávaní dôležité cítiť, či má alebo nemá podporu vlády.

,,Aj teraz mohol cítiť minister vnútra, že má naozaj silnú podporu vlády," povedala. Myslí si, že nie je náhoda, že odvolávanie Mikulca prišlo potom, ako pokusu o odvolanie čelila ona sama.

,,Je tu veľký záujem jednak spochybniť všetko, čo sa momentálne deje v súvislosti s vyšetrovaním káuz, ktoré majú presah v súvislosti s korupciou na predstaviteľov najvyšších orgánov štátnej moci z predchádzajúcej vlády. Určite je tu veľký záujem z tejto časti opozície, aby spochybnili všetko," podotkla ministerka.

Na snímke poslanec parlamentu SR Robert Fico (Smer-SD) počas 18. schôdze NR SR 17. decembra 2020 v Bratislave. FOTO TASR - Martin Baumann
Neprehliadnite

Mikulec mal pomôcť bratovi so zákazkou, Fico upozorňuje aj na jeho bezpečnostnú previerku

Odvolávať Mikulca chce opozícia, mimoriadne rokovanie parlamentu inicioval Smer-SD v súvislosti s podozreniami o manipulovaní vyšetrovania viacerých káuz istou skupinou v rámci silových zložiek.

Pochybnosti mali vyplynúť zo správy Slovenskej informačnej služby (SIS). Parlament má o návrhu na vyslovenie nedôvery Mikulcovi rokovať v utorok (15. 6.) od 9.00 h.

Za hnutie Sme rodina dvaja poslanci Peter Pčolinský a Adriana Pčolinská avizovali, že Mikulec nemá ich dôveru a nepodporia ho. Heger zopakoval, že to považuje za porušenie koaličnej zmluvy. S poslancom Pčolinským sa o tom porozprával a rozumie dôvodom, prečo bude hlasovať za odvolanie ministra.