Parlament sa bude zaoberať Žilinkovými vyjadreniami ohľadom cintorína v obci Ladomirová. Povedal to premiér Eduard Heger v relácii Braňo Závodský naživo.

Predseda vlády zároveň uviedol, že je veľmi nešťastné, ak sa generálny prokurátor do témy zapája takýmto štýlom. „Každý verejný činiteľ by mal vážiť svoje slová,“ nadviazal.

Slovensko nie je jediné

V súvislosti s aktuálnou situáciou Heger uviedol, že menšinové vlády nie sú v súčasnosti ničím neštandardným. Podľa neho to ešte neznamená, že nedokážu pomôcť občanom napríklad s energetickou krízou.

Odvoláva sa tiež na to, že menšinovú vládu môžeme vidieť v Chorvátsku, Švédsku aj Dánsku.

„Tie najväčšie reformy, ktoré sme chceli urobiť, už parlament schválil,“ vyjadril sa Heger. Vzápätí pripomenul reformu nemocníc schválenú v parlamente, ktorú je nutné implementovať. Neopomenul ani reformu národných parkov, či reformu vysokých škôl.

„Teraz sa ale potrebujeme zamerať na pomoc občanom s energetickou krízou. Včera sme na vláde schválili jeden komplexný zákon, ktorý jasne hovorí, že vieme pomôcť občanom úplne konkrétnym spôsobom,“ objasnil.

Pripomína tiež, že Slovensko je výrobcom elektriny a má dostatočne natlačené zásobníky plynu. „Ide o to, ako ich použijeme. Áno, eurokomisia pripravuje nejaké riešenie a ak to riešenie zaúčinkuje a ceny elektriny a plynu klesnú, lebo prasknú bublinu, v takom prípade tento krajný plán nebudeme musieť použiť. Ak však nezaúčinkuje a ceny zostanú rovnaké, siahneme po opatrení,“ ubezpečuje predseda vlády.

Nad demisiou uvažoval

Heger sa zároveň opätovne vyjadril, že vláda vie jednoznačne pokračovať vo svojej činnosti. Zároveň potvrdil, že ich prioritou v prípade rokovaní o jednotlivých zákonoch je naďalej strana SaS, ale aj Tomáš Valášek a Miroslav Kollár.

Odpoveď na otázku redaktora, či Heger počas krízy premýšľal nad demisiou bola kladná.

„Samozrejme, že som nad demisiou uvažoval. Pri takomto rozhodovaní ale uvažujem nad každým scenárom. Rozhodnutie ste ale videli. Ja som si vedomý ústavných možností, ktoré mám, ale tak ako so povedal – môj cieľ je dovládnuť do riadnych volieb a implementovať všetky reformy, ktoré sme v parlamente schválili,“ vysvetlil.

Či však demisiou v čase vládnej krízy pohrozil napríklad ministrovi financií Heger prezradiť nechcel. Podľa neho ide o osobné rozhovory, ktorých obsah nechce vynášať spoza zavretých dverí.

Ďalšie dôležité správy

Na snímke predseda vlády SR Eduard Heger (OĽaNO) počas tlačovej konferencie na tému
Neprehliadnite

Premiér Heger odsúdil ruské pseudoreferendá na okupovaných územiach