Dôraz na reformy je novým prvkom pri úprave rozpočtových pravidiel, ktoré Slovensko víta. Uviedol to v piatok dočasne poverený predseda vlády SR Eduard Heger po skončení dvojdňového samitu EÚ v Bruseli.

Prognózy inflácie

Premiér pripomenul, že summit sa skončil eurosummitom, rokovaním lídrov eurozóny za účasti prezidentky Európskej centrálnej banky Christiny Lagardovej a šéfa Euroskupiny Paschala Donohoea. Tí informovali o očakávaniach v oblasti hospodárskeho vývoja a inflácie v nasledujúcich rokoch a pokroku v rámci Euroskupiny.

„Je pozitívne, že inflácia bude podľa prognóz najbližšie tri roky klesať v EÚ aj na Slovensku, čo potvrdzuje, že energetická kríza je na ústupe. Koncom roku 2025 by sa inflácia mala dostať na zdravú dvojpercentnú úroveň,“ uviedol Heger.

Diskusie o hospodárskom raste sú v znamení toho, že EÚ prechádza od krízového riadenia k systémovým krokom, čo súvisí s nastavovaním štruktúry národných rozpočtov tak, aby mohli podporovať dlhodobý rozvoj.

Úpravy rozpočtových pravidiel v eurozóne

Euroskupina predstavila návrhy na úpravu rozpočtových pravidiel, kde sa bude brať do úvahy výška dlhu. Deficit by nemal prekročiť tri percentá, ale bude na každej krajine, či bude znižovať štrukturálny deficit. Do úvahy sa bude brať strednodobý plán, ktorý musí zohľadniť dlhodobú udržateľnosť verejných financií a reformy, čo je nový prvok v tomto systéme.

„Je to prvok, ktorý sme vyskúšali pri pláne obnovy a vidíme, že prináša dobré výsledky. Krajiny, ktoré budú vykonávať reformy, to pretavia do svojich strednodobých plánov a budú tak napĺňať kritériá na rozpočet,“ vysvetlil premiér.

Pri debatách o hospodárskom raste je podľa Hegera dôležité aplikovať pragmatizmus a odolávať populizmu. „Na domácej politickej scéne zaznieva veľa populistických výrokov a málo pragmatizmu,“ upozornil.

Úloha kapitálového trhu

V rámci debát o potrebe inovácií, že firmy potrebujú súkromný kapitál na inovačné aktivity, premiér na summite informoval, že jeho vláda cez plán obnovy vyčlenila 600 miliónov eur na inovácie. Spresnil, že zdravý ekosystém inovácií nemôže fungovať bez kvalitného kapitálového trhu na úrovni EÚ.

„Toto dnes bola silná téma. Sme v skupine, kde je Nemecko, Francúzsko a ďalší veľkí hráči, s ktorými sa rozprávame o tom, ako Úniu kapitálových trhov dať do podoby, ktorá bude podporovať inovácie a konkurencieschopnosť európskeho a domáceho priemyslu a pracovné miesta,“ uviedol premiér.

Na summite sa vyslovil za dôraznejšie investície do ľudského kapitálu, aby členské krajiny mali pripravených občanov na vysokokvalitné pracovné miesta.

Lídri hovorili s Lagardovou aj o turbulenciách na bankovom trhu EÚ. Heger upozornil, že ide o strategické debaty o opatreniach v horizonte niekoľkých rokov na zaistenie stability, odolnosti a rozvoja. Dodal, že dnes sa ukazuje, že EÚ sa poučila z finančnej krízy po roku 2008 a prijala také opatrenia, že je odolná voči výkyvom na bankovej scéne. Odkázal, že Európania sa nemusia báť novej finančnej krízy a neschopnosti bánk vyplácať platby a úspory.

Ďalšie dôležité správy

WA 58 Brusel - Nemecký kancelár Olaf Scholz odpovedá na otázky novinárov počas príchodu na dvojdňový summit EÚ v Bruseli vo štvrtok 23. marca 2023. Ústrednou témou dvojdňového summitu je posilnenie konkurencieschopnosti EÚ. Hovoriť budú aj o Ukrajine, spoločnej obrane, obchodnej politike a reforme hospodárskeho riadenia. FOTO TASR/AP 

Germany's Chancellor Olaf Scholz speaks with the media as he arrives for an EU summit at the European Council building in Brussels, Thursday, March 23, 2023. Euro
Neprehliadnite

Spor okolo spaľovacích motorov zatienil program summitu EÚ, píše Politico