Slovensko prinieslo na summit lídrov krajín EÚ návrh ďalších sankcií, ktoré by Brusel mohol uvaliť na Rusko v súvislosti s vojnou na Ukrajine, povedal v piatok vo Versailles predseda vlády SR Eduard Heger.

Zoznam ďalších sankcií

,,Ešte včera som priniesol zoznam ďalších sankcií, ktoré by sme mohli zaviesť, ktorý som si dal vypracovať slovenskými a zahraničnými expertmi. Odovzdal som ho predsedníčke Európskej komisie Ursule von der Leyenovej," uviedol Heger. Aké sankcie Slovensko navrhlo, však premiér nepovedal.

Na summite počas celej štvrtkovej diskusie podľa Hegera ,,panovala veľmi silná jednota" všetkých lídrov členských krajín v tom, že ,,Ukrajina je súčasťou európskej rodiny".

Pomoc Ukrajine

Premiér pripomenul, že za Slovensko priniesol rozpracovaný návrh, ako pomôcť Ukrajine postaviť sa po vojne na nohy a stať sa plnohodnotným členským štátom. S týmto návrhom bude podľa jeho slov teraz pracovať Európska komisia.

Hlavnými témami druhého dňa summitu budú posilňovanie európskej bezpečnosti a znižovanie energetickej závislosti od ruského zemného plynu, ropy či uhlia.

Ďalšie dôležité správy

Na snímke zľava belgický premiér Alexander De Croo, francúzsky prezident Emmanuel Macron, slovenský premiér Eduard Heger, španielsky premiér Pedro Sánchez, predseda Európskej rady Charles Michel, holandský premiér Mark Rutte, maďarský premiér Viktor Orbán, cyperský prezident Nicos Anastasiades a estónska premiérka Kaja Kallasová pózujú pre skupinovú fotografiu počas summitu EÚ vo Versailles, západne od Paríža 10. marca 2022.
Neprehliadnite

Ukrajina nezíska rýchle členstvo v Európskej únii, lídri sa na samite zhodli na iných cieľoch