Štátny správca elektrizačnej siete, spoločnosť SEPS, má nové predstavenstvo. Väčšina jeho členov sú manažéri, ktorí kariérne vyrástli úplne mimo energetického sektora. Úlohou vrcholových manažérov pôvodom z nadnárodných korporácií, IT a finančných inštitúcií, je vniesť viac transparentnosti do štátnej firmy, ktorá ročné tržby počíta v stovkách miliónov.

Jaroslav Vach
Neprehliadnite

Rozhodne o novom šéfovi štátneho SEPSu jeho spolužiak?

„Títo ľudia nemajú pokútne väzby na oligarchov či politické strany. Stavili sme na odbornosť, dôveryhodnosť a skúsenosti,“ povedal o nových členoch predstavenstva minister financií Eduard Heger.

Ako nedávno upozornil portál Aktuality, získavať lukratívne zákazky sa v štátnej firme Slovenská elektrizačná prenosová sústava (SEPS) darilo najmä oligarchovi Jozefovi Brhelovi. Jemu blízke firmy sa len v období rokov 2012 až 2019 mali dostať k zákazkám za približne 250 miliónov eur.

IT expert vo vedení energetickej firmy

Dvaja z piatich členov nového predstavenstva spoločnosti doň boli dosadení už vlani. Udialo sa tak bez riadneho výberového konania. To sa napokon uskutočnilo až minulý rok v októbri a minister financií o jeho výsledkoch informoval až teraz.

Na čele predstavenstva SEPS bude stáť Peter Dovhun – manažér, ktorý do energetiky prešiel z IT sféry. Práve ako poradca nového generálneho riaditeľa Jaroslava Vacha pre túto oblasť do štátnej infraštruktúrnej firmy prišiel v júni minulého roka.

Štátna spoločnosť SEPS má na starosti údržbu a rozvoj elektrizačnej sústavy na Slovensku.
Zdroj: Milan Kapusta
Štátna spoločnosť SEPS má na starosti údržbu a rozvoj elektrizačnej sústavy na Slovensku.

P. Dovhun je absolventom bratislavskej Ekonomickej univerzity, kde ukončil štúdium na Obchodnej fakulte, neskôr stál za vznikom PR agentúry Seesame. Gro kariéry však strávil na vedúcich pozíciách v nadnárodných technologických spoločnostiach Microsoft a Motorola.

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa