Hospodárska spolupráca medzi Rakúskom a Slovenskom, opatrenia na hraniciach a jadrová energia, aj o tom v utorok vo Viedni diskutovali slovenský premiér Eduard Heger a rakúsky kancelár Sebastian Kurz. Pre SR je podľa Hegera dôležité budovanie dobrých priateľských vzťahov so susednými krajinami.

„Som presvedčený, že Sebastian Kurz si tento rok nájde čas na návštevu Slovenska," uviedol Heger na Twitteri po spoločnej tlačovej konferencii s rakúskym kancelárom. Pre SR je podľa neho dôležitý rozvoj spolupráce v rámci Slavkovského formátu s Českom a Rakúskom, ktorý má význam aj v súvislosti s bojom proti pandémii koronavírusu SARS-CoV-2.

WA 1 Viedeň - Rakúsky kancelár Sebastian Kurz počas tlačovej konferencie vo Viedni v stredu 14. apríla 2021. FOTO TASR/AP

Austria's Chancellor Sebastian Kurz reacts during a news conference in Vienna, Austria, Wednesday, April 14, 2021. (AP Photo/Lisa Leutner)
Neprehliadnite

Rakúsko bude Sputnik V používať, len ak ho schváli EMA, avizoval Kurz

Premiéri sa venovali téme kontrol na hraniciach medzi SR a Rakúskom, kadiaľ denne prechádza do Rakúska veľa pendlerov. Heger pripomenul zlepšenie pandemickej situácie a uvoľnenie niektorých opatrení. Pendlerom od pondelka stačí preukázať sa testom nie starším ako sedem dní namiesto doterajšieho testu vykonaného najneskôr 72 hodín pred cestou. Heger takisto zdôraznil význam digitálnych zelených preukazov, tzv. Covid pasov.

Kurz na Twitteri uviedol, že Rakúsko a SR budú aj naďalej úzko spolupracovať v boji proti pandémii Covid-19 a budú sa zvlášť zameriavať na zelené pasy. SR chce podľa Hegera s Rakúskom spolupracovať aj pri rozvoji štruktúry na území SR v súvislosti s inovatívnym hospodárstvom.

Premiéri sa venovali tiež téme jadrovej energie. Heger pripomenul, že pre SR je dôležitým zdrojom energie. Občanov Rakúska by však chcel uistiť, že Slovensko si uvedomuje, že táto téma je citlivá a dodržiavanie medzinárodných štandardov je pre SR prioritou.

Eduard Heger sa v rámci svojej oficiálnej návštevy Rakúska má stretnúť i s prezidentom Alexandrom Van der Bellenom. Predseda vlády SR si položením kytice k pamätníku uctí obete teroristického útoku, ku ktorému došlo vo Viedni 2. novembra 2020.