Slovenský premiér Eduard Heger a poľský prezident Andrzej Duda sa na stretnutí zhodli na tom, že podporujú jednotný prístup Európskej únie voči ruskej invázii na Ukrajine, ale aj sankcie voči Rusku.

„S Poľskom máme rovnaké postoje, pokiaľ ide podporu Ukrajiny po všetkých stránkach vrátane jej členstva v Európskej únii," vyhlásil predseda slovenskej vlády. TASR o tom informoval tlačový a informačný odbor Úradu vlády.

Na stretnutí spoločne hovorili o prehlbovaní vzájomnej spolupráce, situácii na Ukrajine a možnostiach ďalšej pomoci, ale aj možnostiach diverzifikácie dodávok energetických surovín.

Alternatívne plány

Obaja predstavitelia spomenuli zastavenie dodávok plynu do Poľska a Bulharska, čo podľa Hegera podčiarkuje potrebu hľadania alternatívnych plánov na dovoz ropy a plynu. „Odpojenie je nevyhnutné, aby sme boli slobodní a aby sme neboli vydierateľní," povedal. Poľsko je podľa ÚV SR v tejto situácii pripravené pomôcť.

Heger v tejto súvislosti zdôraznil, že pre Slovensko je mimoriadne dôležité čo najrýchlejšie spustenie prevádzky plynového interkonektora Veľké Kapušany – Strachonica, ktorý umožní prístup aj k dodávkam skvapalneného zemného plynu LNG z Poľska.

Poľský prezident sa v rámci návštevy Slovenskej republiky stretol aj so slovenskou prezidentkou Zuzanou Čaputovou, stretnúť sa tiež mal s predsedom parlamentu Borisom Kollárom.

Ďalšie dôležité správy

Vojenská prehliadka pri príležitosti 77. výročia víťazstva nad nacistickým Nemeckom
Neprehliadnite

Moskva si v súvislosti s útokom na ruského veľvyslanca predvolala poľského diplomata