Ministerstvo spravodlivosti má bývalému sudcovi Štefanovi Harabinovi zaplatiť za rozhodnutie, ktorým mu pred deviatimi rokmi Ústavný súd v disciplinárnom konaní strhol z platu 70 percent na jeden rok. Podľa Denníka N, platiť má aj napriek tomu, že výsledok disciplinárneho konania doposiaľ nikto nezrušil.

Štefan Harabin prehral len jedno z viac ako desiatky disciplinárnych konaní, ktorým čelil vo svojej sudcovskej kariére. Táto prehra bola však pre neho nepríjemná najmä preto, že na to doplatil výraznou zrážkou zo mzdy. Ešte vtedy predseda Najvyššieho súdu bol v júni 2011 potrestaný Ústavným súdom za opakované nevpustenie kontroly ministerstva financií na súd.

Na snímke predseda Súdnej rady SR Ján Mazák počas tlačového brífingu k záverom rokovania vo veci sudcu Špecializovaného trestného súdu (ŠTS) Michala Trubana v Bratislave 20. októbra 2020. FOTO TASR - Jaroslav Novák
Neprehliadnite

Predseda Súdnej rady Mazák označil výzvu sudcov za prázdne slová a nekritické výkriky

Vtedajšie konanie iniciovala šéfka rezortu spravodlivosti za SDKÚ Lucia Žitňanská a trestom bola zrážka 70 percent z platu na jeden rok. Bývaly sudca túto zrážku vyčíslil na vyše 47-tisíc eur. Navyše, okrem tejto sumy je mu ministerstvo spravodlivosti povinné zaplatiť aj úroky vo výške viac ako 38-tisíc eur. Celkovo tak Štefan Harabin dostane od štátu  takmer 90-tisíc eur.

Dostane ich napriek tomu, že žiaden súd doposiaľ rozhodnutie o disciplinárnom treste nezrušil. Hoci rezort týmto argumentuje už od roku 2016, keď ho Š. Harabin zažaloval, tento argument nepresvedčil ani okresný, ani krajský súd.