Český vicepremiér Jan Hamáček (ČSSD) podá trestné oznámenie na autorov článku z portálu Seznam Zprávy k jeho ceste do Moskvy - na Janka Kroupu a Kristinu Cirokovú. V civilnom konaní navyše bude po vydavateľovi požadovať desať miliónov českých korún (približne 387-tisíc eur), ktoré v prípade úspechu venuje nadácii policajtov a hasičov.

Výbuch munície v Česku Vrběticiach v roku 2014.
Neprehliadnite

Rusko sa na správu o Vrběticiach včas pripravilo, tvrdí šéf českej vojenskej rozviedky

Podľa webu Seznam Zprávy hovoril Hamáček na internej schôdzke o úmysle ,,vymeniť medzinárodný škandál" okolo Vrbětic za dodávky vakcíny proti Covidu-19 Sputnik V. Hamáček to odmieta. Server Seznam Zprávy je podľa šéfredaktora Jiřího Kubíka pripravený pravdivosť svojich zistení na súde preukázať.

Autori reportáže sa podľa Hamáčka mohli dopustiť trestných činov ohovárania či šírenia poplašnej správy. Hamáček považuje kauzu za nezmyselnú a nevidí v nej akýkoľvek dôkaz. Zdôraznil, že verziu portálu verejne nepotvrdil žiadny z účastníkov schôdzky, na ktorú web odkazuje. ,,Naopak tí, ktorí mohli, v rámci možností jasne popreli špekuláciu, že by sme niečo také plánovali," uviedol minister. ,,Ja som vláčený bahnom, označovaný za vlastizradcu a dostávam výhražné e-maily. Urobím všetko, aby som očistil svoju česť a meno sociálnej demokracie," doplnil.

Server Seznam Zprávy na svojich informáciách trvá. ,,Seznam Zprávy sú pripravené pravdivosť svojich zistení preukázať v prípadnom súdnom konaní. Reakcia Jána Hamáčka prichádza vo chvíli, keď ešte na uzavretom rokovaní Snemovne nevystúpili kľúčoví aktéri stretnutia na ministerstve vnútra z 15. apríla. Ich verejné vyjadrenia naše informácie nevyvrátili," uviedol na twitteri Kubík.

Kroupa v médiách uviedol, že informácie má web od viacerých účastníkov schôdzky. „My sme, samozrejme, pripravení dokázať, že informácie, ktoré sme napísali, sú podložené a pravdivé. My len jednoducho dôsledne chránime naše zdroje,“ povedal v stredu Českej televízii. Zdrojov informácií má redakcia viac, nie len jeden. „Nie som schopný v túto chvíľu čohokoľvek, čo by viedlo k odhaleniu mojich zdrojov. Ja tých ľudí chcem ochrániť,“ dodal Kroupa.

Podľa Hamáčka by však orgány činné v trestnom konaní mali na základe jeho trestného oznámenia preveriť, či sa autori nedopustili trestných činov ohovárania, šírenia poplašnej správy a poškodenie cudzích práv. Podám aj civilnú žalobu na vydavateľa, ktorý je zodpovedný za prácu svojich ľudí,“ vyhlásil Hamáček. Je presvedčený, že na súde so svojou desaťmiliónovou požiadavkou uspeje.

Hamáček poďakoval za podporu premiérovi Andrejovi Babišovi (ANO). Predseda vlády v stredu Českej televízii povedal, že informácie o Hamáčkových plánoch považuje za nezmysel. Hamáčkovi premiér verí. „Predseda vlády povedal, že mám jeho plnú dôveru. Premiérovi ďakujem a dôvery si vážim,“ povedal Hamáček.