V snahe stabilizovať krajinu a pripraviť cestu pre voľby po atentáte na prezidenta Jovenela Moisa požiadala dočasná haitská vláda Spojené štáty o vyslanie vojakov, ktorí by chránili kľúčovú infraštruktúru krajiny. Informáciu priniesla agentúra AP.

Spojené štáty ale zatiaľ odmietli žiadosť Haiti o vyslanie amerických jednotiek do tejto karibskej krajiny, ktoré by tam po atentáte na prezidenta chránili kľúčovú infraštruktúru, uviedla v sobotu agentúra Reuters.

„Rozhodne potrebujeme pomoc a požiadali sme o ňu našich medzinárodných partnerov,“ vyhlásil dočasný predseda haitskej vlády Claude Joseph. "Veríme, že naši partneri môžu pomôcť národnej polícii pri riešení situácie,“ povedal, dodajúc, že Haiti požiadalo o pomoc pri ochrane prístavu, letiska a dodávok plynu.

Joseph vyjadril svoje zdesenie nad oponentmi, ktorí sa snažia zneužiť vraždu Moisa na uchopenie politickej moci. „Nemám záujem o mocenský boj,“ povedal Joseph. „Existuje iba jeden spôsob, ako sa možno stať prezidentom na Haiti a to prostredníctvom volieb. Žiadam preto všetkých o spoluprácu, aby krajina mohla mať zvoleného prezidenta,“ vyhlásil.

Podľa haitského ministra pre voľby Mathiasa Pierra Haiti predložilo Spojeným štátom žiadosť o túto pomoc počas stredajšieho rozhovoru medzi dočasným haitským premiérom Claude Josephom a americkým ministrom zahraničných vecí Antonym Blinkenom. Dočasná haitská vláda formulovala žiadosti o vyslanie jednotiek v listoch adresovaných americkej ambasáde a misii OSN v Haiti. O prípadnom vyslaní jednotiek OSN do Haiti by musela rozhodnúť Bezpečnostná rada OSN (BR OSN).

Haitského prezidenta Moisa zavraždili v noci na stredu v jeho rezidencii. Dočasný predseda vlády Joseph povedal, že prezidenta usmrtilo „ťažko ozbrojené a dobre vycvičené“ komando. Podľa haitskej polície atentát na prezidenta zosnovalo a spáchalo dovedna 28 ľudí. Dodala, že išlo o 26 Kolumbijčanov a dvoch Američanov s haitským pôvodom.

Americkí vojaci pri lietadle AC-130U na základni v Bagrame v Afganistane v roku 2018
Neprehliadnite

Útek Američanov z Afganistanu: 90 percent ich je už preč, z Bagramu sa vytratili tajne v noci