Haitskí demonštranti vo štvrtok pálili pneumatiky a blokovali ulice hlavného mesta Port-au-Prince na protest proti nedostatku pohonných hmôt. Urobili tak napriek tomu, že haitský hlavný palivový terminál opätovne obnovil dodávky, ktoré boli pozastavené pre prebiehajúcu vojnu gangov. 

Ľudskoprávni aktivisti uviedli, že od začiatku vojny gangov, ktorá vypukla minulý týždeň, prišlo o život už takmer 90 osôb. V jej dôsledku zostala celá mestská štvrť Cite Soleil odrezaná od prístupu k potravinám a vode. Organizácia Lekári bez hraníc dodala, že ulice vedúce do spomenutej štvrte sú posiate horiacimi či rozkladajúcimi sa telami.

Protestujúci, ktorí požadujú obnovenie prístupu k pohonným hmotám, zablokovali hlavné dopravné tepny haitskej metropoly Port-au-Prince barikádami a horiacimi pneumatikami. Prevádzkovateľ palivového terminálu Varreux však v príspevku na Twitteri oznámil, že jeden cisternový kamión vyložil náklad paliva v stredu a ďalší tak urobil vo štvrtok.

Podľa výpovedí svedkov sa po obnovení dodávok paliva do terminálu intenzita bojov medzi dvoma znepriatelenými gangmi znížila.

Násilie gangov naplno vypuklo vlani po atentáte na haitského prezidenta Jovenela Moiseho, ktorý v krajine spôsobil politické vákuum. To chceli využiť viaceré gangy, aby si tak upevnili svoju moc.

Ďalšie dôležité správy

JB 31 Tripolis - Líbyjčania protestujú počas demonštrácie proti vojenskej operácii vedenej veliteľom východolíbyjskej armády poľným maršalom Chalífom Haftarom na Námestí Martýrov v Tripolise 3. mája 2019. FOTO TASR/AP

Libyans hold a demonstration at Martyrs' Square against military operations by forces loyal to Field Marshal Khalifa Hifter in Tripoli, Libya, Friday, May 3, 2019. (AP Photo/Hazem Ahmed)
Neprehliadnite

Protestujúci dav v Líbyi vtrhol do parlamentu na buldozéri, budovu podpálil