Zemetrasenie s magnitúdou 7,2, ktoré v sobotu zasiahlo západné pobrežie Haiti nachádzajúce sa v Karibskom mori, si vyžiadalo početné obete na životoch.

Šéf miestnej civilnej ochrany Jerry Chandler vyhlásil, že obete ešte stále počítajú. „Stále zbierame informácie“, dodal s tým, že na miesto smeruje haitský premiér Ariel Henry a krajina spustila činnosť núdzového operačného strediska.

Epicentrum zemetrasenia sa nachádzalo 12 kilometrov severovýchodne od mesta Saint-Louis du Sud v hĺbke desiatich kilometrov. Otrasy cítili i obyvatelia hlavného mesta Port-au-Prince vzdialeného zhruba 160 kilometrov, ktorí v strachu pred zrútením budov vybehli von zo svojich domovov. Zemetrasenie si všimli i obyvatelia susednej Dominikánskej republiky či Jamajky.

Zemetrasenie podľa fotografií miestnych obyvateľov poškodilo školy i domy na juhozápadnom polostrove Haiti. Na sociálnych sieťach ľudia zdieľali zábery ruín budov vrátane kostola v meste Les Anglais, v ktorom sa v čase zemetrasenia konala bohoslužba.

Krajina sa ešte stále spamätáva z ničivého zemetrasenia s magnitúdou 7,0 spred 11 rokov, ktoré usmrtilo podľa odhadov najmenej 200-tisíc ľudí a 300-tisíc ďalších pri ňom utrpelo zranenia. Veľká časť Port-au-Prince i okolitých miest sa vtedy premenila na trosky a vyše jeden a pol milióna ľudí prišlo o strechu nad hlavou.

Geologická služba Spojených štátov  v súvislosti so sobotňajším zemetrasením vydala i výstrahu pred vlnami cunami, ktoré môžu pozdĺž pobrežia Haiti siahať do výšky jedného až troch metrov.

Prezidentský palác v Port-au-Prince, Haiti
Neprehliadnite

Haiti požiadalo USA o vyslanie jednotiek do krajiny, Washington zatiaľ odmietol