Európska komisia by mohla navrhnúť zmrazenie európskych fondov pre Poľsko a Maďarsko z dôvodu porušovania zásad právneho štátu ešte pred parlamentnými voľbami, ktoré sa v Maďarsku uskutočnia 3. apríla. Uviedol to v utorok eurokomisár pre rozpočet Johannes Hahn, ktorého citovala tlačová agentúra Reuters.

Rozhodne únijný súd

Hahn dostal od novinárov otázku, kedy by eurokomisia proti obom krajinám mohla aktivovať nový mechanizmus umožňujúci pozastaviť vyplácanie eurofondov v prípade nerešpektovania zásad právneho štátu. Komisár uviedol, že exekutíva EÚ musí konať v súlade s pravidlami a usmerneniami a nemôže sa riadiť dátumami volieb.

Súdny dvor EÚ, ktorý na podnet Budapešti a Varšavy skúma zákonnosť nového mechanizmu podmienenosti, v utorok oznámil, že vydá rozsudky týkajúce sa tohto sporu 16. februára, teda v dostatočnom predstihu pred voľbami v Maďarsku. Ak súd dá za pravdu eurokomisii, tá bude mať dosť času na to, aby nový nástroj použila ešte v priebehu marca.

Kritika krajín za porušovanie zásad právneho štátu

Generálny advokát Súdneho dvora minulý týždeň skonštatoval, že mechanizmus podmienenosti je v súlade so zákonom a žaloby Maďarska a Poľska sú neodôvodnené.

Poľsko a Maďarsko na čele s konzervatívnymi vládami sú inštitúciami EÚ kritizované za porušovanie zásad právneho štátu a európskych hodnôt obmedzovaním práv osôb z komunity LGBTI, za sporné reformy súdnictva a spochybňovanie nadradenosti európskeho práva – a v prípade Maďarska aj za niektoré kroky v oblasti migrácie.

Dvojaký meter

Európska komisia proti obom krajinám vedie niekoľko žalôb a právnych konaní pre porušenie európskej legislatívy. Z rovnakých dôvodov exekutíva EÚ zatiaľ neschválila národné plány obnovy, ktoré maďarská a poľská vláda doručili do Bruselu ešte vlani v lete.

Budapešť a Varšava na druhej strane obviňujú Európsku komisiu a Súdny dvor EÚ z uplatňovania dvojakého metra a zneužívania právomocí, ktoré podľa nich nie sú upravené zmluvami o fungovaní EÚ.

Varšava mlčí

Hahn spresnil, že do termínu, ktorý EK stanovila pre Poľsko (24. január) na poskytnutie vysvetlení otázok týkajúcich sa nezávislosti súdnictva a zrušenia disciplinárneho senátu na Najvyššom súde, nezaslala Varšava očakávané odpovede. Eurokomisia preto pošle do Varšavy list s oficiálnym upozornením. Komisár zároveň poukázal, že v utorok uplynie aj termín, ktorý EK poskytla Maďarsku na vysvetlenie problémov súvisiacich s konfliktom záujmov a zadávaním verejných zákaziek.

Návrh na zmrazenie fondov

Ak Európska komisia nebude spokojná s odpoveďami Varšavy a Budapešti, alebo ak tieto odpovede nedostane, tak v priebehu jedného mesiaca pripraví návrh na zmrazenie európskych fondov pridelených Poľsku a Maďarsku. Na odobrenie návrhu EK bude stačiť kvalifikovaná väčšina hlasov členských štátov EÚ.

Ďalšie dôležité správy

WA 3 Varšava - Poľský minister spravodlivosti Zbigniew Ziobro, líder malej koaličnej strany Solidárne Poľsko, telefonuje pred hlasovaním o vládnom návrhu plánu na využitie 58 miliárd eur z fondu obnovy EÚ na mimoriadnej schôdzi parlamentu vo Varšave v utorok 4. mája 2021. Za vládny návrh hlasovalo 290 poslancov, proti sa vyslovilo 33 poslancov a 133 sa hlasovania zdržali. Národný plán obnovy, ktorý už v pondelok Varšava predložila na schválenie Európskej komisii, v parlamente prešiel vďaka podpo
Neprehliadnite

Únia naplnila svoje vyhrážky Poľsku, uložila mu mastnú pokutu za neuposlúchnutie výhrad