Nemecký minister hospodárstva Robert Habeck v stredu vyjadril pochybnosť, že sa EÚ podarí so Spojenými štátmi dohodnúť v otázke sporného balíka priemyselných dotácií a navrhol, že Európa by naň mala reagoval svojimi vlastnými priemyselnými opatreniami, píše Politico.

EÚ musí Spojené štáty v priebehu šiestich týždňov presvedčiť, aby zmenili svoj zákon o znižovaní inflácie obsahujúci balík dotácií pre ekologické podniky v objeme 369 miliárd dolárov či daňové úľavy. Európskym krajinám príde diskriminačný a to najmä z toho dôvodu, že spotrebiteľov vyzýva nakupovať elektromobily americkej výroby. EÚ sa preto obáva, že príde o investície, a tak by chcela aby sa na ňu vzťahovali rovnaké podmienky.

„K nájdeniu riešenia (so Spojenými štátmi) musí dôjsť v priebehu nasledujúcich pár týždňov, inak budeme nútení ubrať sa inou cestou,“ povedal Habeck v rámci ekonomického summitu organizovaného nemeckými novinami Süddeutsche Zeitung.

Zároveň vyjadril pochybnosti, že sa riešenie podarí nájsť, pričom sa odvolal na predchádzajúci obchodný spor medzi EÚ a Spojenými štátmi. Ten sa týkal dotácií na lietadlá spoločností Boeing a Airbus a ťahal sa niekoľko rokov.

V prípade, že sa spor nevyrieši, musí EÚ podľa Habecka konať a v súvislosti so Spojenými štátmi zaistiť v rámci podpory zelených technológií „rovnaké podmienky“.

Dodal, že EÚ už v snahe posilniť domácu výrobu navrhla opatrenia v oblasti priemyselnej politiky. Jedným z nich je napríklad aj európsky zákon o čipoch, ktorého cieľom je prostredníctvom verejných a súkromných investícií zvýšiť v Európe výrobu polovodičov.

Ďalšie dôležité správy

Power,Supply,Connect,To,Electric,Vehicle,For,Charge,To,The
Neprehliadnite

EÚ kritizuje americký zákon o znižovaní inflácie. Brusel tvrdí, že je diskriminačný