Nemecko by malo počítať s tým, že Rusko bude pokračovať v obmedzovaní dodávok plynu plynovodom Nord Stream 1 aj po odstávke pre údržbu, ktorá je plánovaná na tento mesiac. V rozhovore pre nemecký časopis Die Zeit to povedal nemecký minister hospodárstva Robert Habeck. Šéf nemeckého regulátora sieťových služieb Bundesnetzagentur Klaus Müller dnes Nemcov vyzval, aby šetrili energiou a pripravili sa na zimu, kedy sa spotreba zvýši.

„Mohlo by to byť racionálne - udržať celkové ceny aj ceny energií v Nemecku hore a zničiť jednotu a solidaritu v krajine. Ktokoľvek so zdravým rozumom tento variant nemôže vylúčiť," povedal nemecký minister hospodárstva. „Je viditeľný určitý vzorec a ten môže viesť k tomuto scenáru," dodal.

Šéf regulátora sieťových služieb Müller vyzval majiteľov domov a bytov, aby si nechali skontrolovať a nastaviť plynové kotly a radiátory a maximalizovali ich účinnosť. „Údržba môže znížiť spotrebu plynu o desať až 15 percent," povedal v rozhovore s nemeckým vydavateľom novín a časopisov Funke Mediengruppe.

Podľa šéfa Bundesnetzagentur by mali obyvatelia a majitelia nehnuteľností využiť 12 týždňov pred nástupom chladného počasia na prípravu. Rodiny by podľa neho mali už teraz začať hovoriť o tom, „či treba v zime nastaviť v každej miestnosti obvyklú teplotu, alebo či môžu byť niektoré miestnosti o niečo chladnejšie".

V prípade zastavenia dodávok plynu by podľa Müllera boli obzvlášť chránené domácnosti, ale aj nemocnice alebo domovy dôchodcov. „Môžem sľúbiť, že urobíme všetko pre to, aby domácnosti neboli bez plynu," povedal.

Plynovod Nord Stream 1, ktorým po dne Baltského mora prúdi ruský plyn do Európy, má byť uzavretý kvôli každoročnej údržbe medzi 11. a 21. júlom. Paralelne s ním vedie aj novo dokončený plynovod Nord Stream 2. Nemecko ale pre ruskú inváziu sprevádzkovanie tohto projektu zablokovalo.

Ruská štátna plynárenská spoločnosť Gazprom minulý mesiac výrazne obmedzila dodávky plynovodom Nord Stream 1. Gazprom opatrenie zdôvodňuje oneskorením pri oprave kompresorových turbín firmou Siemens Energy. Spoločnosť sa voči tvrdeniu Ruska ohradila. „Aj keby to tak bolo, nikdy by to neospravedlnilo také veľké obmedzenie toku plynu," povedal šéf firmy Siemens Energy Joe Kaeser.

Nemecká vláda vyhlásila pre problémy s dodávkami plynu z Ruska minulý mesiac stav výstrahy, čo je druhý varovný stupeň. Priame dopady a obmedzenia na domácnosti nové opatrenia zatiaľ mať nebude, s úpravou cien sa zatiaľ nepočíta. Vláda sa ale ešte viac zameria na plnenie zásobníkov.

Situácia okolo dodávok ruského plynu sa tento rok skomplikovala v dôsledku ruského útoku na Ukrajinu. Gazprom v máji oznámil, že už nebude môcť vyvážať plyn do Európskej únie potrubím Jamal cez Poľsko. Zdôvodnil to ruskými sankciami na firmu EuRoPol GAZ, ktorá vlastní poľskú časť plynovodu Jamal. Ten vedie z Ruska cez Bielorusko a Poľsko do Nemecka.

Ďalšie dôležité správy

plynovod ventil
Neprehliadnite

Nemecko by pri nedostatku plynu mohlo obmedziť prísun teplej vody domácnostiam