Nemecký minister hospodárstva Robert Habeck chce ponechať cez zimu dve z troch doteraz fungujúcich jadrových elektrární v rezerve, aby ich Nemecko v prípade krízovej situácie mohlo využiť na sieťovú stabilitu. S odvolaním sa na svoje zdroje o tom informoval portál magazínu Der Spiegel.

Nemecko doteraz plánovalo posledné tri reaktory odstaviť na konci roka, kvôli energetickej kríze a neistým dodávkam plynu z Ruska ale rozhodnutie prehodnocuje. Na 18:00 zvolal Habeck tlačovú konferenciu, na ktorej chce predstaviť výsledky záťažového testu. Podľa výsledkov testu potom vláda rozhodne o ďalšom osude nemeckých jadrových elektrární.

V Nemecku sú doteraz v prevádzke jadrové elektrárne Emsland v Dolnom Sasku, Neckarwestheim 2 v Bádensku-Württembersku a Isar 2 v Bavorsku. Der Spiegel uvádza, že nukleárne komplexy v Bádensku-Württembersku a Bavorsku by mali zostať v prevádzkovej rezerve do polovice apríla budúceho roka. Naopak elektráreň Emsland, ktorá záťažovým testom nebola podrobená, by mala byť odpojená na konci decembra, ako sa plánuje.

Denník The Wall Street Journal o zachovaní prevádzky jadrových elektrární informoval v polovici augusta, vláda však vtedy uviedla, že doteraz neskončili záťažové testy nemeckého energetického systému. 

Reuters potom začiatkom septembra napísal, že záťažové testy potvrdili možné predĺženie životnosti nemeckých jadrových blokov.

O ukončení prevádzky jadrových elektrární v Nemecku rozhodla už predchádzajúca vláda konzervatívnej kancelárky Angely Merkelovej. Popudom k tomu bola havária jadrovej elektrárne v japonskej Fukušime v roku 2011.

Ponechanie jadrových elektrární v prevádzke však nie je populárne u Zelených, ktorí sú jedným z koaličných partnerov sociálnych demokratov (SPD) súčasného kancelára Olafa Scholza. Členom Zelených je aj minister hospodárstva Habeck. Súčasťou koalície sú liberálni slobodní demokrati (FDP), ktorí podporujú predĺženie životnosti jadrových elektrární.

Ďalšie dôležité správy

WA 53 Berlín - Nemecký kancelár Olaf Scholz počas prvej letnej tlačovej  konferencie o aktuálnych otázkach domácej a zahraničnej politiky v Berlíne vo štvrtok 11. augusta 2022. FOTO TASR/AP

German Chancellor Olaf Scholz attends his first annual summer news conference in Berlin, Germany, Thursday, Aug. 11, 2022. (AP Photo/Michael Sohn)
Neprehliadnite

Nemecko zavádza neočakávanú daň pre energetické skupiny v dôsledku plynovej krízy