Generálny tajomník OSN António Guterres v stredu odsúdil ruskú inváziu na Ukrajinu ako porušenie Charty OSN a medzinárodného práva a poukázal na hrozby možného použitia jadrových zbraní, informujú agentúry Reuters a AFP.

Ruská invázia

,,Počuli sme implicitné hrozby použitia jadrových zbraní. Takzvané taktické použitie jadrových zbraní je absolútne neprijateľné," povedal Guterres na mimoriadnom zasadnutí Valného zhromaždenia OSN (VZ OSN) pri príležitosti prvého výročia začiatku ruskej invázie na Ukrajinu.

Šéf OSN zároveň nazval prvé výročie invázie ,,pochmúrnym míľnikom pre ľudí na Ukrajine a pre medzinárodné spoločenstvo".

Výzva na zastavenie bojov

Ruský prezident Vladimir Putin od začiatku invázie na Ukrajinu vlani 24. februára opakovane naznačil, že Rusko by v prípade ohrozenia mohlo použiť jadrovú zbraň, pripomína Reuters.

VZ OSN má - pravdepodobne vo štvrtok - prijať návrh rezolúcie zdôrazňujúci potrebu čo najskôr dosiahnuť komplexný, spravodlivý a trvalý mier postavený na princípoch Charty OSN.

Rezolúcia opätovne potvrdzuje záväzok OSN zachovania ,,suverenity, nezávislosti, jednoty a územnej celistvosti Ukrajiny" a vyzýva na okamžité zastavenie bojov. Text taktiež obsahuje požiadavku, aby Rusko "okamžite, úplne a bezpodmienečne stiahlo z územia Ukrajiny všetky svoje vojenské jednotky".

Ruský veľvyslanec pri OSN Vasilij Nebenzia na mimoriadnom zasadnutí VZ OSN obvinil Západ, že je pripravený obetovať Ukrajinu a rozvojový svet, aby porazil Rusko. ,,Súperia medzi sebou v počte sankcií, ktoré sú uvalené na moju krajinu, pričom tieto sankcie v skutočnosti najviac zasahujú rozvojový svet," povedal.

Ďalšie dôležité správy

WA 5 Paríž - Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj (vľavo), francúzsky prezident Emmanuel Macron (uprostred) a nemecký kancelár Olaf Scholz sa usmievajú pred pracovnou večerou v Elyzejskom paláci v Paríži v stredu 8. februára 2023.  Zelenskyj do Paríža priletel v stredu večer z nečakanej návštevy Británie, kde žiadal vládu aj parlament o dodanie stíhačiek pre Ukrajinu. Zelenskyj teraz vycestoval iba druhýkrát zo svojej vlasti od začiatku ruskej invázie. Zelenskyj a Macron spoločne odletia vo
Neprehliadnite

Členské štáty EÚ sa zatiaľ nedohodli na novom súbore sankcií voči Rusku