Za pokus o ,,poníženie" Organizácie Spojených národov označil ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj ruské útoky, ktoré vo štvrtok zasiahli obytnú oblasť Kyjeva v čase návštevy generálneho tajomníka OSN Antónia Guterresa. TASR o tom informuje na základe správy agentúry AFP.

Päť rakiet

,,Ruské rakety dnes zasiahli mesto bezprostredne po ukončení našich rozhovorov," povedal Zelenskyj a dodal, že išlo o päť rakiet. To podľa jeho slov veľa napovedá o úsilí ruského vedenia ponížiť OSN a všetko, čo táto organizácia predstavuje. Tento krok Ruska si podľa ukrajinského prezidenta vyžaduje adekvátne ráznu reakciu.

Generálny tajomník Organizácie Spojených národov (OSN) António Guterres a jeho tím sú po incidente ,,šokovaní". Všetci sú však ,,v bezpečí", uviedol vo štvrtok hovorca humanitárneho úradu OSN Saviano Abreu.

,,Je to vojnová zóna, ale je šokujúce, že sa to stalo blízko nás," povedal Abreau, ktorý však nešpecifikoval, ako blízko bola delegácia OSN k bodu dopadu. Jedna strela zasiahla obytnú budovu v centre Kyjeva a tri osoby utrpeli zranenia.

Dva výbuchy

V centre Kyjeva bolo počuť vo štvrtok večer po stretnutí Guterresa so Zelenským dva mohutné výbuchy. Agentúra AFP pripomína, že išlo o prvé bombardovanie ukrajinskej metropoly tohto druhu od polovice apríla.

Starosta Kyjeva Vitalij Kličko na platforme Telegram uviedol, že došlo ,,k dvom úderom na štvrť Ševčenkivskyj" na severozápade Kyjeva a v najmenej dvoch výškových budovách následne vypukol požiar.

Ďalšie dôležité správy

Missiles Hit Kyiv On Same Day As UN Sec-Gen Visits Capital
Neprehliadnite

Útoky v Kyjeve v čase návštevy Guterresa sú ohavným činom barbarstva, tvrdí Ukrajina