Hrozba nukleárneho konfliktu sa po desaťročiach vrátila, uviedol v pondelok generálny tajomník OSN António Guterres. Štáty disponujúce jadrovými zbraňami vyzval, aby sa zaviazali, že ich nepoužijú ako prvé, informovala agentúra Reuters.

Akýkoľvek útok na jadrovú elektráreň by bol „samovražedný", zdôraznil tiež Guterres v reakcii na správy o novom ostreľovaní ukrajinskej Záporožskej jadrovej elektrárne, ktorá je najväčšou v Európe.

Guterres sa vyjadril na tlačovej konferencii v Tokiu po tom, ako sa v sobotu zúčastnil na spomienkovom podujatí pri príležitosti 77. výročia zhodenia atómovej bomby na japonské mesto Hirošima.

Riziko nukleárnej vojny sa zvyšuje

Šéf OSN v sobotňajšom prejave varoval, že „ľudstvo sa hrá s nabitou zbraňou", keď sa vo svete – od Ukrajiny po Blízky východ a Kórejský polostrov – množia krízy s možnosťou vzniku nukleárnej katastrofy, pripomína agentúra AFP.

Portugalský politik dôrazne varoval pred hrôzami atómových zbraní aj pred týždňom v New Yorku na konferencii o Zmluve o nešírení jadrových zbraní (NPT) a svoj postoj zopakoval v pondelok.

„Sme svedkami radikalizácie v geopolitickej situácii, čím sa riziko nukleárnej vojny znova stáva niečím, na čo nemôžeme úplne zabudnúť," povedal Guterres.

Guterres sa vyjadril k cvičeniam Číny

Po otázke o rozsiahlych vojenských cvičeniach Číny okolo Taiwanu, ktoré Peking spustil po návšteve predsedníčky Snemovne reprezentantov USA Nancy Pelosiovej na tomto ostrove, Guterres uviedol, že OSN „dodržiava rezolúciu Valného zhromaždenia o tzv. politike jednej Číny".

„Všetci si však želáme, aby táto rezolúcia zodpovedala mierovému prostrediu," dodal s apelom, aby zdravý rozum a zdržanlivosť umožnili „mimoriadne dôležitú" deeskaláciu.

Ďalšie dôležité správy

KK24 Enerhodar - Na satelitnej snímke areál Záporožskej jadrovej elektrárne v ukrajinskom meste Enerhodar v utorok 15. marca 2022. FOTO TASR/AP
In this satellite picture provided by Planet Labs PBC, the Zaporizhzhia nuclear power plant is seen in Enerhodar, Ukraine, Tuesday, March 15, 2022. Russian forces has engaged in a firefight to seize the facility. Zaporizhzhia is Europe’s largest nuclear power plant and the fighting raised fears about safety there.  (Planet Labs PBC via AP)
Neprehliadnite

Ruská armáda opäť ostreľovala areál ukrajinskej Záporožskej jadrovej elektrárne