Približne 120-tisíc ľudí demonštrovalo v piatok večer v Gruzínsku za vstup tejto juhokaukazskej republiky do Európskej únie. Na proteste pred parlamentom v hlavnom meste Tbilisi žiadali aj rezignáciu premiéra Irakliho Garibašviliho, ktorého vláda podľa nich neurobila dosť pre to, aby sa Gruzínsko stalo kandidátom na členstvo v EÚ. TASR o tom informuje na základe správ agentúr DPA a AFP.

Požadujú demisiu premiéra

Demonštranti o protestov žiadali vytvorenie dočasnej vlády. „My, ľud Gruzínska, požadujeme odstúpenie Irakliho Garibašviliho a vytvorenie novej vlády, ktorá vykoná všetky reformy požadované Európskou úniou," uviedol jeden z organizátorov zhromaždenia. „Dávame vláde týždeň na splnenie požiadaviek," pokračoval, zatiaľ čo demonštranti skandovali „odstúpte".

„Ak vláda nechce počuť vôľu gruzínskeho ľudu, ... ukážeme jej hnev gruzínskeho ľudu, aký ešte nikdy nevidela," vyhlásil na proteste jeden z rečníkov.

Plánujú ďalšie masové zhromaždenie

Organizátori ohlásili ďalšie masové zhromaždenie na 3. júla, ktoré sa skončí až vtedy, „keď bude odstránená vláda oligarchov". Je to narážka na expremiéra Bidzinu Ivanišviliho, ktorý je najbohatším mužom Gruzínska a je považovaný za silného muža v zákulisí vládnucej strany Gruzínsky sen, hoci sa oficiálne stiahol z politiky.

K demonštrantom sa prostredníctvom videoposolstva prihovoril aj ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj. „Sme slobodní ľudia, slobodné krajiny a vždy zostaneme slobodní. Ukrajina pomôže Gruzínsku nájsť cestu do Európy," povedal za potlesku davu.

Masové protesty za členstvo Gruzínska v Európskej únii sa v krajine konali aj 20. júna.

Postoj Európskej únie voči Gruzínsku

Na štvrtkovom summite Európskej únie získali Ukrajina a Moldavsko štatút kandidátskych krajín na vstup do Európskej únie. Gruzínsku poskytla Európska únia európsku perspektívu, na udelenie štatútu kandidátskej krajiny však ešte musí uskutočniť množstvo reforiem. Garibašvili povedal, že jeho vláda chce splniť požiadavky Európskej únie včas.

Ďalšie dôležité správy

WA 13 Brusel - Gruzínska prezidentka Salome Zurabišviliová (vľavo) a predsedníčka Európskej komisie (EK) Ursula von der Leyenová počas stretnutia v Bruseli v piatok 22. januára 2021. FOTO TASR/AP 

Georgia's President Salome Zourabichvili, left, and European Commission President Ursula von der Leyen pose for a photograph before their meeting at the European Commission headquarters in Brussels, Friday, Jan. 22, 2021. (Johanna Geron, Pool Photo via AP)
Neprehliadnite

V Gruzínsku bol pochod za Európu. Desaťtisíce ľudí v uliciach žiadali členstvo krajiny v EÚ