Desaťtisíce Gruzíncov vyšli v pondelok do ulíc, aby vyjadrili podporu členstvu svojej krajiny v Európskej únii. Demonštrácia sa odohrala len niekoľko dní po tom, ako Európska komisia odporučila odložiť kandidatúru Tbilisi. TASR o tom informovala na základe informácií od agentúry AFP.

Akcia - Pochod za Európu

Odhadom 60-tisíc demonštrantov, ktorí mávali vlajkami Gruzínska a Európskej únie, sa v pondelok večer zhromaždilo pred gruzínskym parlamentom. Akcia mala názov „Pochod za Európu".

Demonštráciu iniciovali tamojšie popredné prodemokratické skupiny a podporili ju všetky opozičné strany, aby „preukázali oddanosť gruzínskeho ľudu jeho európskej voľbe" a západným hodnotám.

„Európa je historickou voľbou a túžbou Gruzíncov, pre ktorú sa obetovali všetky generácie," uviedli organizátori zhromaždenia na sociálnej sieti Facebook.

„Sloboda, mier, ekonomická udržateľnosť, ochrana ľudských práv a spravodlivosť sú hodnoty, ktoré nás všetkých spájajú a ktoré by garantovala integrácia do Európskej únie," píše sa ďalej vo vyhlásení.

Chcú „európske" Gruzínsko

Gruzínska prezidentka Salome Zurabišviliová pochod podporila a vyzvala občanov, aby sa na ňom zúčastnili.

„Chcem pozdraviť všetkých, ktorí sa dnes plánujú zhromaždiť na demonštrácii... V tento historický deň sa musíme zmobilizovať pre našu krajinu. Naším odkazom je, že chceme európske Gruzínsko," vyhlásila Zurabišviliová v televíznom prejave pred začiatkom pochodu.

Odporučenie odložiť kandidatúru

Členovia Európskej komisie v piatok pod vedením svojej predsedníčky Ursuly von der Leyenovej hlasovali za udelenie štatútu kandidátskej krajiny Európskej únie Ukrajine a Moldavsku. Gruzínsko musí podľa šéfky eurokomisie jasne potvrdiť svoje európske smerovanie a odhodlanie na reformy, preto Európska komisia navrhuje tejto krajine poskytnúť európsku perspektívu a až v neskoršom posúdení sa vrátiť k rozhodnutiu, či si zaslúži aj kandidátsky štatút.

„Dvere sú otvorené," uviedla v súvislosti s Gruzínskom von der Leyenová. „Čím skôr uvidíme výsledky, tým skôr sa veci pohnú," dodala.

Ďalšie dôležité správy

Globsec
Neprehliadnite

Gruzínsko môže byť bránou na východné trhy vďaka svojej unikátnej geografickej polohe