Návrat detí do škôl po 11. januári 2021 sa bude riadiť podľa stupňa Covid automatu. V okresoch v I. až III. stupni varovania sa budú dištančne vzdelávať stredoškoláci. V II. a III. stupni varovania nebudú chodiť do školy ani žiaci druhého stupňa základných škôl. V oboch prípadoch to platí do absolvovania testovania a s výnimkou pre žiakov končiacich ročníkov. V okresoch v IV. stupni budú chodiť do školy či škôlky iba žiaci, ktorých zákonní zástupcovia pracujú v kritickej infraštruktúre štátu. Minister školstva Branislav Gröhling o tom informoval na štvrtkovej tlačovej konferencii.

Prvé testovanie by sa mohlo vzhľadom na epidemiologickú situáciu realizovať už v januári. Odporúčaný termín testovania je 7. až 9. januára 2021. Záujem majú zisťovať riaditelia prostredníctvom dotazníka. „Na základe očakávaného záujmu, je to niekde okolo 70 percent, je to pozitívny signál zo strany škôl aj rodičov. Predpokladáme, že percento bude narastať," uviedol minister.

Branislav Gröhling
Neprehliadnite

Gröhling verí, že v januári sa podarí dostať deti do škôl

 

Čo sa týka finančného príspevku, škola môže požiadať o preplatenie testovania. Podľa ministrových informácií je to päť eur za úkon a test zadarmo. Využívať sa budú antigénové a PCR testy. Avízované kloktacie testy majú za sebou už pilotné testovanie, výsledky budú známe čoskoro. „Máme za sebou už aj pilotné testovanie kloktacích testov, tie by boli realizované na základných školách. Ale je to finančne náročné, pôjdem za ministrom financií a zistím, či to budeme vedieť zaplatiť a či bude dostatok dodávateľov," informoval Gröhling.

Školy si môžu objednať antigénové testovanie v niektorom z mobilných odberových miest (MOM). Využiť môžu aj vlastne zriadené odberové miesto. Svojich žiakov, zamestnancov a jedného zákonného zástupcu môžu dať otestovať aj v súkromnom laboratóriu s MOM, ktorému dodá antigénové testy. Škola si môže objednať testovanie v prípade záujmu a dohody i v ambulancii všeobecného lekára. Antigénový test si možno zabezpečiť aj individuálne. Samostatne sa objednáva aj na PCR test. Pripravujú sa tiež testy kloktaním, pri ktorých sa má využiť PCR test. Školské kluby detí budú fungovať rovnako ako prvý stupeň základných škôl. Základné umelecké školy, jazykové školy a centrá voľného času sa budú aj po skončení sa vianočných prázdnin naďalej riadiť rozhodnutiami vlády, ústredného krízového štábu, hlavného hygienika SR a ďalších zodpovedných orgánov