Sociálna poisťovňa (SP) vyzýva klientov, ktorí sa prihlasujú do e-služieb s Grid kartou, aby si aktivovali nový bezpečný prístup, Grid karty totiž budú končiť. Informovala o tom vo štvrtok hovorkyňa SP Zuzana Dvoráková.

„Grid karty už SP nevydáva a ku koncu roka ukončí ich používanie. Všetci klienti sa po novom budú prihlasovať pomocou mena, hesla a mobilnej aplikácie, alebo s elektronickým občianskym preukazom (eID),“ zdôraznila hovorkyňa.

Zmena sa týka zamestnávateľov

Prechod na nový spôsob prihlásenia sa týka zamestnávateľov - pre službu Odvádzateľ poistného, samostatne zárobkovo činných osôb (SZČO) - pre službu Saldokonto a fyzických osôb - pre službu Individuálny účet poistenca.

„Pre nový prístup do e-služieb si používatelia jednoducho stiahnu jednu z aplikácií FreeOTP, Google Authenticator alebo Microsoft Authenticator do svojho smartfónu,“ uviedla hovorkyňa.

Na snímke budova, v ktorej sídli Sociálna poisťovňa (ústredie) na Ulici 29. augusta v Bratislave 30. júla 2020. FOTO TASR - Jaroslav Novák
Neprehliadnite

Sociálna poisťovňa bude realizovať štyri strategické zámery, dostala zelenú z parlamentu

Ako ďalej vysvetlila, klienti si potom pomocou aplikácie nasnímajú QR kód z e-služieb (ak sa aktivujú prvýkrát, pozn. TASR) a aplikácia im vygeneruje jedinečný kód, ktorým sa overí ich prístup.

Pri každom ďalšom prihlásení pomocou mena a hesla vyzvú e-služby používateľa, aby zadal jedinečný kód z mobilnej aplikácie, a potom ho presmerujú do prostredia e-služieb.

Vyšší komfort aj bezpečnosť

Dvoráková dodala, že po aktivovaní tohto prihlásenia si klient môže spravovať svoj profil sám. Môže si zmeniť heslo v záujme ochrany pred zneužitím, alebo si ho obnoviť, ak ho zabudne. V takýchto prípadoch už nebude musieť navštíviť pobočku SP, ako to bolo donedávna napríklad pri strate Grid karty.

...
Neprehliadnite

Situácia v Sociálnej poisťovni sa stabilizovala, nové dôchodky sa priznávajú v lehotách

„Nový prístup predpokladá, že klient využíva jedinečnú e-mailovú adresu, ku ktorej nemá prístup iná osoba. Ak tú istú e-mailovú adresu využíva viacero klientov, upozorní ich na to správa v e-službách,“ upozornila hovorkyňa.

Pre používateľov e-služby pripravila SP aj dva návody, podľa toho, či je klient úplne novým používateľom e-služieb, alebo si len mení prihlasovanie. Dostupné sú na webovom sídle poisťovne.