Vedci, umelci a klimatickí aktivisti začali v pondelok v Budapešti 65-hodinovú demonštráciu organizovanú environmentálnou organizáciou Greenpeace. Naliehajú na predsedu maďarskej vlády Viktora Orbána, aby na tohtotýždňovom zasadnutí Európskej rady neblokoval dohodu o klimatických cieľoch.

,,Od premiéra Orbána očakávame presadzovanie smelého, ambiciózneho spôsobu klimatickej ochrany na domácej úrovni, ale aj na úrovni Európskej únie," citovalo internetové vydanie ľavicového denníka Népszava vyjadrenie demonštrantov pred sídlom Orbánovho úradu v niekdajšom karmelitánskom kláštore.

Dvojica sa modlí za obete silného zemetrasenia a mohutných prívalových vĺn cunami z roku 2011, 11. marca 2019 v japonskom meste Iwaki v prefektúre Fukušima.
Neprehliadnite

Situácia je vážna. Počet prírodných katastrof sa podľa OSN od roku 2000 takmer zdvojnásobil

 

,,Výhovorky nevyriešia klimatickú krízu," píše sa na jednom z transparentov, ktoré držali v rukách účastníci protestného zhromaždenia.

Česká republika, Maďarsko a Poľsko 20. júna 2019 počas diskusií na summite EÚ v Bruseli zablokovali pokusy ostatných členských krajín Únie dosiahnuť dohodu týkajúcu sa cieľov klimatickej politiky zo zameraním na uhlíkovú neutralitu do roku 2050.