Grécka ekonomika by mohla v dôsledku pandémie nového koronavírusu klesnúť tento rok o viac než 10 percent. Oznámila to vo štvrtok grécka Nadácia pre výskum ekonomiky a priemyslu (IOBE). V najnovšej prognóze, ktorú zverejňuje každý kvartál, IOBE uviedla, že pokles gréckej ekonomiky môže v tomto roku dosiahnuť 7,5 percenta až 10,5 percenta. To znamená zhoršenie odhadu, keďže v predchádzajúcej prognóze z apríla IOBE predpokladala pokles na úrovni 5 až 9 percent.

WA 18 Sofia - Tabuľa s nápisom
Neprehliadnite

Bulharsko musí čeliť druhej vlne šírenia koronavírusu

Počas 10-ročného obdobia dlhovej krízy, ktorú ukončilo vystúpenie Grécka z tretieho záchranného programu v auguste 2018, klesla grécka ekonomika približne o štvrtinu. Minulý rok zaznamenalo Grécko rast hrubého domáceho produktu (HDP) o 1,9 percenta a vláda očakávala, že tento rok sa tempo rastu ekonomiky zrýchli na 2,8 percenta. Nástup pandémie nového koronavírusu, na ktorý vláda reagovala karanténnymi opatreniami, však prudko obmedzil ekonomickú aktivitu. Grécko zvlášť dopláca na obmedzenia v oblasti cestovania a celkového turizmu, od ktorého je grécka ekonomika silne závislá.

„Situácia je naďalej veľmi znepokojujúca," povedal šéf IOBE Nikos Vettas. Podľa neho by Grécko malo využiť európske fondy na rozvoj infraštruktúry a presun k novému rastovému modelu. IOBE zároveň očakáva rast nezamestnanosti. V minulom roku dosiahla 17,4 percenta, tento rok by sa podľa IOBE mala zvýšiť na 19,3 percenta, prípadne až 20,5 percenta.