Najnovšie ekonomické čísla a správy z akciového trhu naznačujú, že Grécko je z najhoršieho vonku, ale ani zďaleka nie je ešte ekonomicky za vodou.

Akcie na aténskej burze si za tento rok pripísali 46-percentné zhodnotenie, čo je najviac zo všetkých akciových indexov na svete, všimla si agentúra Bloomberg. Akcie reagovali aj na výsledky víkendových parlamentných volieb v Grécku, v ktorých zvíťazila stredopravicová strana Nová demokracia pred ľavicovo-populistickou Syrizou, ktorá vládla posledné štyri roky v ťažkých časoch.

Trhy novú vládu vnímajú ako viac proreformnú a protrhovú. Pravica sľubuje zníženie daní a oživenie hospodárskeho rastu. Analytici predpokladajú, že grécka ekonomika by mohla v tomto roku rásť o dve percentá.

„Po rokoch ozdravných opatrení a uťahovaní opaskov spojených s pretrvávajúcimi ekonomickými problémami krajiny si občania volili zmenu – sklamala ich Syriza, ktorá najprv ozdravné opatrenia odmietala, ale nakoniec ich presadzovala. Kyriakos Mitsotakis sľubuje viac investícií a menej daní,“ uvádza analytička Slovenskej sporiteľne Katarína Muchová.

Dlhopisy idú na dračku

Okrem akcií sa darí aj gréckym dlhopisom. Ich výnosy klesajú a cena stúpa. Pre Grécko to znamená, že si dokáže lacnejšie požičiavať, keďže mu investori viac veria.

„Kto začiatkom tohto roka zariskoval a nakúpil grécke dlhopisy alebo akcie, rozhodne neoľutoval. Grécke dlhopisy majiteľom v tomto roku zarobili viac ako 20 percent, čo je najviac v eurozóne,“ upozorňuje v komentári hlavný analytik Czech Fund Lukáš Kovanda.

Čítajte ďalej s predplatným TRENDU

Odomknite článok cez SMS za 1,90 € týždenne s automatickou obnovou.

Poslať SMS

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa